Marcin Tarczyński odpowiada na Wasze pytania - część 2

Napisał Adam Osiński niedziela, 26 luty 2012. Wywiady

Marcin Tarczyński odpowiada na Wasze pytania - część 2

Przedstawiamy wam drugą cześć odpowiedzi Marcina Tarczyńskiego na Wasze pytania w zorganizowanej przez nas akcji.

Za tydzień trzecia, ostatnia już część odpowiedzi Marcina na wasze pytania.

Jak wygląda harmonogram treningowy na tydzień? Czy w treningu na lądzie poznał Pan jakieś nowe ćwiczenia, których wcześniej w Polsce nie było na treningach i jeśli tak to jakie? ~Mateusz
Treningi mamy od poniedziałku do soboty, a w okresie przed ważnymi zawodami jesteśmy w wodzie 7 dni w tygodniu. Zazwyczaj jednak, w niedzielę jest wtedy luźne rozpływanie, tak aby tylko podtrzymać czucie wody. Wtorek i czwartek rano zawsze mamy wolne. Ranny trening zaczyna się o 6:00, a popołudniowy o 13:00. W ciągu tygodnia mamy trzy treningi na siłowni (sprinterzy cztery).

W Polsce nie miałem rozbudowanego programu ćwiczeń na lądzie, byłem jeszcze za młody, aby zacząć ćwiczenia na siłowni, dlatego nie do końca wiem, jakie metody są stosowane w Polsce. Jednak wydaje mi się, że różnica jest w sprzęcie jaki tu wykorzystujemy - wykonujemy dużo ćwiczeń na wolnym ciężarze i bardzo rzadko korzystamy z maszyn. Mamy tutaj niezwykle cenionego w światku pływackim w USA trenera, który zajmuje się tylko przygotowaniem na lądzie i trzeba przyznać, że naprawdę zna się na rzeczy.

Jak oceniasz swój etap w życiu, kiedy trenowałeś w Hiszpanii? Nie żal Ci było odchodzić z tak prestiżowej grupy? Jak z Twojej perspektywy wygląda porównanie Hiszpanii i USA jako miejsca do życia i do trenowania? ~?
Oczywiście, że szkoda było mi opuszczać grupę Bartka Kizierowskiego, ale taki był plan od początku i byliśmy tego świadomi. Cały czas utrzymuję jednak kontakt z tą grupą. Uważam, że wiele nauczyłem się podczas tego pobytu i bardzo mile wspominam ten okres, pomimo uciążliwego sposobu życia Hiszpanów, z którymi przyszło nam się zadawać.

Na dzień dzisiejszy jako miejsce do życia wybrałbym USA. Tutaj ludzie są zupełnie inni i reprezentują zupełnie inny poziom. Sądzę, że to słuszne porównanie, bo zarówno w Berkeley jak i w Madrycie miałem do czynienia z tą samą grupą ludzi - przeważnie ze studentami. Poza tym w Hiszpanii, była nas niewielka grupka Polaków, a tu na każdym kroku jest jakiś obcokrajowiec, więc nie można czuć się wyobcowanym. Jeśli chodzi o warunki do trenowania, to są one podobne. W Madrycie również mieliśmy dostęp do 50-metrowej pływalni i czuwało nad nami oko doskonałego fachowca, aczkolwiek poziom organizacji jest tutaj nieco lepszy.

Czy często macie kontrole antydopingowe? ~Mark
Kontrole antydopingowe mamy kilka razy w roku. Każdego dnia, możemy być skontrolowani przez szkołę i NCAA, a poza tym jestem zobowiązany wypełniać dość uciążliwy kwestionariusz dla światowej organizacji antydopingowej.

Jakie ćwiczenia wykonujesz na brzuch i jak często go ćwiczysz? ~hp
Tak jak już odpowiedziałem wcześniej, naszym przygotowaniem na lądzie zajmuje się świetny fachowiec i tak naprawdę każdego dnia angażowane są mięśnie brzucha. Praca na wolnym ciężarze w przeciwieństwie do maszyn sprawia, że w każde ćwiczenie angażowane jest całe ciało i żadne mięśnie nie są izolowane.

Ile zrobisz pompek? ~soBUCH
Pamiętam, że rok temu w pierwszym tygodniu treningów mieliśmy tego typu sprawdzian. Najpierw musieliśmy zrobić maksymalną ilość podciągnięć na drążku, a następnie maksymalną ilość pompek. Zdaje się, że wtedy zrobiłem ich 106.

Czy gdybyś teraz stał na początku kariery sportowej, wybrałbyś ponownie pływanie czy poszedłbyś w innym kierunku? ~w
Oczywiście są inne sporty, takie które przyciągają więcej publiczności, cieszą się większą popularnością, nie wymagają tyle poświęcenia lub są łatwiejsze. Ale to właśnie pływanie sprawiło, że jestem taką osobą jaką jestem i jestem szczęśliwy z tego, gdzie się teraz znajduję na życiowej ścieżce. Więc, tak - ponownie wybrałbym pływanie.

Pływasz w międzynarodowej grupie, czy podczas Twojego pobytu w Stanach spotkałeś się ze stereotypowym myśleniem o Polakach albo miałeś z tego 'tytułu' jakieś problemy? Jeśli tak, to opowiedz jakie. ~Marcin
Nigdy nie spotkałem się z tym, że ktoś miał inne podejście do mnie z powodu mojej narodowości. Czasem zdarzają się żarty o naszych relacjach ze wschodnimi sąsiadami, ale narodowość nie gra tu większej roli i nie miałem z tym problemów. Co więcej, jeśli powiem, że jestem z Polski okazuje się, że w większości przypadków rozmówca ma jakieś polskie pokrewieństwo.

Czy utrzymujesz kontakt ze swoim pierwszym trenerem? ~w
Tak, zawsze kiedy przylatuję do Polski chodzę na „stary BUKS” i widuje się z trenerem Rodkiewiczem. Zawsze są to miłe spotkania i z ochotą przychodzę popływać na swoim dawnym torze. Nie ma to jak na starych śmieciach.

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy