Zabierz swoją muzykę pod wodę, czyli test urządzeń firmy H2O Audio

Napisał Adam Osiński poniedziałek, 12 lipiec 2010. Testy

Zabierz swoją muzykę pod wodę, czyli test urządzeń firmy H2O Audio
fot. Adam Osiński/plywanie.pl

Zabierz swoja muzykę pod wodę, czyli test wodoszczelnej obudowy przeznaczonej dla iPoda Nano 3g oraz wodoszczelnych słuchawek dokanałowych firmy H2O Audio.

Na początek postanowiliśmy wziąć ‘na warsztat’ wodoszczelną obudowę do iPoda Nano 3g wraz z wodoodpornymi słuchawkami Surge Bass Amplified. Testujemy te dwie rzeczy równocześnie, ze względu na ‘nierozłączny’ charakter tego typu urządzeń, bowiem obudowę testowaliśmy w środowisku wodnym, gdzie inne (tradycyjne) słuchawki jednak by się nie sprawdziły.

Jednocześnie tym tekstem rozpoczynamy nowy cykl artykułów na Portalu, w których będziemy sprawdzać najciekawsze i najróżniejsze produkty, które wykorzystuje się w treningu pływackim i nie tylko.

Co w opakowaniu?

Wraz z wodoszczelną obudową użytkownik w komplecie otrzymuje dwie uszczelki oraz neoprenową opaskę zapinaną na rzep, dzięki której będziemy mogli przytwierdzić nasz sprzęt do ramienia oraz odczepiany uchwyt na pasek, mocowany do obudowy przy pomocy dwóch śrubek dołączonych do zestawu.
H2O Audio daje gwarancję wodoszczelności na swoje urządzenia, co w praktyce oznacza, że w przypadku powstania uszkodzeń wynikających z nieszczelności obudowy, firma zobowiązuje się do naprawy lub wymiany odtwarzacza lub telefonu komórkowego (w przypadku zastosowania innych ich produktów - wodoodpornych opasek do słuchania muzyki pod wodą).

Obudowa – wykonanie i wygląd.

Obudowa wykonana została z solidnego przezroczystego poliwęglanu i, jak zapewnia producent, wraz ze słuchawkami jest w stanie przetrwać zanurzenie na głębokość 3,6m, czyli w zupełności wystarczającą, zważywszy że jest to produkt dedykowany do sportów wodnych takich jak pływanie, windsurfing, kitesurfing, wakeboarding, surfing, paddlesurfing, kajakarstwo i wszędzie tam, gdzie spotkanie wody z waszym iPodem niewyposażonym w specjalną obudowę nie skończyłoby się najlepiej. Dla miłośników większych głębokości firma H2O wypuściła serię iDive, która jest w stanie wytrzymać zanurzenie na głębokość nawet 90m.

Z przodu obudowy umieszczonych zostało 5 przycisków do sterowania iPodem, które odpowiadają przyciskom na odtwarzaczu, stąd też znajdziemy tutaj przycisk Menu, środkowy przycisk wyboru, Start/Stop oraz przyciski wyboru utworów. Ciekawie zostało rozwiązane korzystanie z Wheel Click, czyli kółeczka z czterema przyciskami wykorzystywanego do sterowania iPodem. Otóż firma H2O Audio zmyślnie zastosowała opatentowane przez nich kółeczko Commander zapewniające pełną kontrolę nad sterowaniem iPoda. Pokrótce, są to dwa kawałki metalu umieszczone na sprężynkach (zdjęcie poniżej nr 6), które po zamknięciu odtwarzacza w obudowie przylegają do kółeczka Wheel Click, skąd umożliwiają sterowanie wszystkimi funkcjami naszego iPoda z poziomu obudowy. Dodatkowo kółeczko na obudowie zostało wyposażone w drobną wyniosłość (na zdjęciu poniżej oznaczona 2), mającą na celu ułatwić nawigację po Menu i korzystanie z produktu w wodzie. Przyznam szczerze, użyteczny zabieg.
Obudowa zamykana jest na podobieństwo telefonów komórkowych z klapką, gdzie dwie części na zawiasach łącza się i szczelnie izolują iPoda od środowiska wodnego. Obie części obudowy zamykane są przy pomocy specjalnego zacisku (na zdjęciu poniżej oznaczone 1), który dodatkowo jest zabezpieczony przed przypadkowym otwarciem w wodzie, co mogłoby się skończyć uszkodzeniem naszego odtwarzacza.
Od dołu po prawej stronie obudowę wyposażono w złącze słuchawkowe Seal Tight Connector (na zdjęciu poniżej oznaczone 3), przeznaczone do słuchawek z wejściem Mini-Jack o wielkości 3,5mm.

Słuchawki – opis, wykonanie, dźwięk.

Opis.

Słuchawki dokanałowe wyposażone są w przewód długości 112cm, dzięki czemu bez problemu możemy słuchać muzyki trzymając odtwarzacz w kieszeni spodni czy plecaku (ale przecież nie po to kupujemy wodoodporne słuchawki :-) ). Przewód zakończony jest pozłacanym wtykiem typu mini-jack (3,5mm), który jest obecnie standardem, można go podpiąć do większości urządzeń przenośnych z gniazdem mini-jack, a co za tym idzie, ze słuchawek można korzystać nie tylko podczas pływania, ale również w codziennym użytkowaniu podpinając je do odtwarzacza muzyki czy telefonu komórkowego (wyposażonego w złącze 3,5mm), co rozszerza funkcjonalność tego sprzętu poza baseny.
Korzystając z okazji warto dodać, że niektóre telefony komórkowe czy mp3 playery wyposażone są w mniejsze gniazdo typu micro-jack (2,5mm), w tym wypadku możemy skorzystać ze specjalnych przejściówek, które można zakupić za kilka złotych.
Mnie osobiście trochę przeszkadzały słabo widoczne literki informujące o tym, która słuchawka jest lewa, a która prawa. Przy wkładaniu Surge’a do uszu, zawsze idzie mi się naszukać niebieskich oznaczeń L (left) i R (right).

Wykonanie. Czarne ‘koreczki’ z logiem firmy i niebieski elastyczny przewód dokanałowych słuchawek Surge Bass Amplified prezentują się nad wyraz dobrze, zdecydowanie znacznie lepiej od białych słuchawek dołączanych przez Apple do iPodów, które bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom i szarzeją.
Wraz ze słuchawkami otrzymujemy dodatkowo 5 zestawów gumowych wkładek dousznych w różnych rozmiarach (od najmniejszego XS po największy XL), w celu jak najdokładniejszego dopasowania słuchawek do różnych rozmiarów uszu, izolacji niechcianych dźwięków z zewnątrz i blokowania dostępu wody do ucha, co jak się później okaże, stanowi kluczową rolę w użytkowaniu urządzenia. Sprzęt wytrzymuje zanurzenie na głębokość 3,6m. Warto wspomnieć, że słuchawki są odporne na pot, który wpływa na tego typu sprzęt degenerująco, o czym wiedzą m.in. ludzie uprawiający sporty biegowe, jak i ci, którzy muzyki lubią posłuchać sobie np. podczas ćwiczeń na siłowni.
Ponadto w zestawie znajduje się pokrowiec na słuchawki z logiem firmy, dzięki któremu bezpiecznie możemy przenosić SURGE lub trzymać w torbie czy plecaku, bez obaw, że zaplączą się nam w okularki czy zostaną uszkodzone.
Dzięki temu typowi słuchawek nie nalewa się również woda do uszu, to zaleta którą szczególnie docenią ci, którzy tego ewidentnie nie lubią i przeszkadza im to podczas pływania.
Do słuchawek dodana została również instrukcja w języku polskim.

Dźwięk.

W porównaniu ze standardowymi słuchawkami dołączanymi przez Apple do iPodów, dźwięk wydobywający się ze słuchawek Surge Bass Ampliefied jest czystszy i głębszy, basy brzmią tak jak powinny, a nie płasko. Pod tym względem produktowi firmy H2O należą się słowa uznania i duży zasłużony plus.
Użytkowanie.
Pierwsze wrażenie było pozytywne, ale że nie zawsze idzie się zakochać od pierwszego wejrzenia, przyszedł czas na drugie spojrzenie, tym razem już w środowisku gdzie iPod w obudowie H2O Audio czuje się jak ryba w wodzie, albo przynajmniej jak iPod w wodzie…
Dobrałem odpowiedni rozmiar gumek do słuchawek (jak wspomniałem wcześniej jest ich 5 rozmiarów) i z lekką dozą niepewności poddałem obudowę wraz ze słuchawkami ‘próbie prysznicowej’. Po przeprowadzonym teście wstępnym, otworzyłem obudowę, ku mojej uciesze odtwarzacz był suchy, czyli zabieramy cały sprzęt na basen.
Już bez większych obaw zakładam na ramię opaskę dołączoną do zestawu i umieszczam w niej obudowę.

Pierwsze zanurzenie.

Jako, że było to nasze pierwsze spotkanie z tego typu akcesorium, nie wiedzieliśmy czego mamy się spodziewać. Neoprenowa opaska na ramię trzyma mocno, wręcz bardzo mocno, nie ma obawy, że się zsunie, czy będzie powodować obtarcia. Poprzez wycięcie na opasce, możemy sterować kółeczkiem Commander i obsługiwać naszego iPoda w wodzie, wspomniana wcześniej wyniosłość na pokrętle Commander dodatkowo ułatwia tą sprawę, co nie znaczy, że obsługa urządzenia jest prosta, trzeba do tego trochę wprawy, pamiętajmy że działamy trochę na oślep, ponieważ odtwarzacz znajduje się na części bocznej ramienia.
Długi przewód słuchawkowy (1,2m) luźno zwisa z obudowy, przez to słuchawka kilkakrotnie wypada mi z ucha, co przy pływaniu może być uciążliwe ‘Nadwyżkę’ kabla upycham pod opaską, pozostawiając optimum, by wykonywać w wodzie swobodne ruchy, których nie będzie ograniczał przewód Surge’a.
By cieszyć się najlepszym dźwiękiem, należy dobrać odpowiedni rozmiar gumowych wkładek (oznaczenia rozmiaru znajdują się po wewnętrznej stronie gumki) które będą trzymać się w uchu pomimo szalejącej w około wody. Bowiem, jeśli woda dostanie się do środka ucha - pomiędzy membranę słuchawki - dźwięk staje się zniekształcony. Polecam zabrać na basen wszystkie rozmiary gumek i jeszcze raz, tym razem na mokro, dobrać odpowiedni typ, co wyeliminuje ewentualne stresy i niezadowolenia spowodowane zatrzymywaniem się i poprawianiem ustawień słuchawki w kanale słuchowym.
Ulubiona muzyka słuchana z iPoda podczas pływania momentalnie dokleja uśmiech na twarzy. Dźwięk brzmi czysto, a szum wody i inne hałasy z otoczenia są zredukowane, dzięki czemu jeszcze bardziej możemy się delektować swoimi ulubionymi nutami podczas uprawiania naszego ulubionego sportu ;-)
Na koniec warto wspomnieć, że w razie lądowania w wodzie obudowa unosi się na jej powierzchni i nie tonie, co zabezpiecza nasze cacko przed ewentualnymi poszukiwania go na dnie basenu, jeziora czy innego zbiornika wodnego.

Urządzenie przeznaczone jest raczej do pływania amatorskiego, gdyż podczas szybkiego pływania (ze względu na krótszy kabel, mniejsze rozmiary i umieszczenie urządzenia z tyłu na głowie) lepiej sprawdzą się wodoszczelne headsety np. ten na iPoda Shuffle 2G (o czym więcej w następnym naszym teście).

Podsumowanie i nasza ocena.

Naszą ocenę postanowiliśmy podzielić na 3 działy, gdzie wzięliśmy pod uwagę przydatność urządzenia do treningu wyczynowego, pływania amatorskiego po kilka sesji treningowych w tygodniu oraz treningu na lądzie.

Nasza ocena kształtuje się następująco:

Do treningu wyczynowego: 4/10,
Do pływania amatorskiego: 7/10
Ocena do treningu na lądzie: 9/10

W pływaniu wyczynowym liczy się ciągły kontakt z trenerem, stąd też raczej ogranicza to możliwość korzystania z urządzenia w tym segmencie, aczkolwiek może się przydać podczas luźnych treningów, np. w czasie rehabilitacji gdy zawodnik pływa tylko na nogach lub rękach i nie jest wymagana ścisła kontrola trenerska.

Są osoby, którym w pływaniu przeszkadza monotonia, urządzenia firmy H2O Audio pomagają to zmienić. Sprzęt polecamy nie tylko do pływania, ale i wszelkich aktywności podejmowanych w środowisku wodnym, gdzie nasz odtwarzacz niewyposażony w odpowiednie akcesorium do pływania uległby uszkodzeniu.
Jeśli ktoś nie chce się rozstawać z ulubioną muzyką nawet na chwilę, obudowa do iPoda Nano 3G wraz ze słuchawkami Surge Bass Amplified spełni jego oczekiwania.

Plusy:

- Słuchawki odporne na pot
- Dobra izolacja dźwięków z zewnątrz
- Jakość dźwięku
- Solidna obudowa
- Wygodna i dobrze przylegająca opaska na ramię
- Niesamowity moment zanurzenia się pod wodę z własną muzyką ;-)

Minusy:

- Zbyt długi przewód do szybkiego pływania wyczynowego

Cena

Wodoszczelna obudowa kosztuje 210,50zł, natomiast cena słuchawek to wydatek rzędu 209zł. Oprócz tego dostępne są również obudowy do iPodów: Nano 2G, Nano 5G Capture (wyposażonego w kamerę) oraz najmniejsza, przeznaczona do iPoda Shuffle 2G.

  • Produkt objęty jest roczną gwarancją. Więcej o produktach firmy H2O Audio dowiecie się ze strony polskiego dystrybutora urządzeń, firmy Sportnova (www.sportnowa.pl) lub z amerykańskiej strony www.h2oaudio.com.
  • Sprzęt do testów udostępniła firma Sportnova, dystrybutor urządzeń H2O Audio. Dziękujemy.
  • Zdjęcia poniżej - www.sportnova.pl

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy