Zarząd PZP łagodzi karę Jończykowi

Napisał Adam Osiński czwartek, 03 październik 2013. Aktualności

Zarząd PZP łagodzi karę Jończykowi
fot. Adam Osiński/plywanie.pl

Zarząd Polskiego Związku Pływackiego unieważnił orzeczenie Komisji Dyscyplinarnej PZP w sprawie rocznej dyskwalifikacji Jakuba Jończyka.

Zarząd PZP postanowił zmniejszyć 12-miesięczną karę Jakubowi Jończykowi o połowę.

Badanie antydopingowe zostało przeprowadzone 15 czerwca podczas mistrzostw Polski w Olsztynie, gdzie Jakub wypełnił minimum na MŚ w Barcelonie na dystansie 50m stylem grzbietowym. W organizmie zawodnika wykryto DMAA (metyloheksanamina) - stymulant obecny w suplementach diety firmy USPlabs o nazwie Jack3d. Odżywka została zakupiona przez zawodnika w Stanach Zjednoczonych.

Substancja ma działanie pobudzające i termogeniczne, stosowana jest w suplementach przedtreningowych w celu utraty wagi oraz poprawy efektów treningu.

W skutek prowadzonych działań Komisji Dyscyplinarnej PZP, Jończyk został wycofany ze składu reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Barcelonie oraz nie mógł rozpocząć nowego roku akademickiego na uczelni w USA.

Ponadto 5 września zawodnik został wydalony z klubu WKS Śląsk Wrocław. Obecnie trenuje w AZS AWF Wrocław z Andrzejem Klarowiczem.

Skrócenie kary Jończykowi do 6 miesięcy umożliwia mu prawo startu w Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w Ostrowcu Świętokrzyskim (19-22 grudnia 2013r.).

Po sugestiach FDA (U.S. Food and Drug Administration), USPlabs zaprzestało produkowania odżywek zawierających DMAA (OxyElite Pro i Jack3d) oraz zniszczyło wszystkie produkty zawierające metyloheksanaminę produkowane w fabryce w Dallas w Teksasie. Nie zmienia to faktu, że specyfiki cały czas bez problemu można dostać np. w Internecie, również na polskim rynku.

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy