Yang Sun zarobi 18 milionów dolarów

Napisał Adam Osiński niedziela, 12 sierpień 2012. Aktualności

Yang Sun zarobi 18 milionów dolarów

Rekordzista świata na 1500m stylem dowolnym Yang Sun tylko z kontraktów reklamowych w przyszłym roku zarobi ok. 18 milionów dolarów. Jednak do kieszeni Chińczyka trenującego w Australii pod okiem byłego trenera Granta Hacketta Denisa Cotterella trafi tylko 1/3 tej kwoty.

Dlaczego? Ze względu na podpisane wcześniej kontrakty z Chińskim Związkiem Pływackim, w myśl których 1/3 pieniędzy Yang Sun musi oddać na rzecz chińskiego programu szkolenia pływaków, a kolejna część zostanie podzielona wśród pozostałych członków chińskiej drużyny olimpijskiej. Czyli w rzeczywistości Chińczyk ‘na rękę’ może otrzymać ok. 6 milionów dolarów. Nie jest to kwota ostateczna, bowiem Yang może sobie jeszcze ‘dorobić’ na mniejszych kontraktach reklamowych. Z racji tego, że ma dopiero 20 lat, zapewne będzie pływał przynajmniej do igrzysk w 2016 roku i jeśli nadal będzie reprezentował tak wspaniałą formę jak w Londynie, w przyszłości może zarobić jeszcze więcej.

Przy okazji ogłoszenia przyszłych zarobków rekordzisty świata, jednocześnie podano informację kosztach wytrenowania Yang Suna od najmłodszych lat, do poziomu, jaki reprezentuje dzisiaj. Kwota robi wrażenie, bowiem ‘stworzenie’ tego zawodnika pochłonęło ponad 1,5 miliona dolarów. Część z tych pieniędzy trafiło do jego trenera Denisa Cotterella. Jak sam szkoleniowiec przyznaje, pieniądze które miesięcznie płaci mu chińska federacja starczyłyby mu na utrzymanie przez cały rok.

20-letni Yang Sun w Londynie czterokrotnie stawał na podium. Złoty medal zdobył na 400 i 1500m stylem dowolnym, srebro wywalczył na 200m, a w sztafecie 4x200m dowolnym wraz z kolegami sięgnął po brąz.

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy