VI Ogólnopolskie Zawody o Puchar Rycerza Kmity

Napisał Adam Osiński czwartek, 07 kwiecień 2011. Aktualności

Na Ogólnopolskie Zawody Pływackie o Puchar Rycerza Kmity do Zabierzowa zjechało prawie pół tysiąca zawodników. Była to już szósta edycja tej imprezy.

Przez dwa dni (3 i 4 kwietnia 2011r.) na basenie OSR w Zabierzowie rozgrywana była szósta edycja Pucharu Rycerza Kmity.

Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych: 12-13 lat, 14-15 oraz 16 lat i starsi. W tym roku, oprócz polskich zawodników, wśród których nie zabrakło medalistów mistrzostw Polski, swoją obecnością zaszczycili nas również zawodnicy z Ukrainy. Jak zapewnili nas organizatorzy, dzięki 456 pływakom była to największa impreza pływacka w Polsce!

- To zawody większe niż mistrzostwa Polski, takich teraz nikt inny nie robi. Od trzech lat zauważalny jest wzrost frekwencji, tegoroczna to nasz rekord — mówi Wojciech Kubacki, dyrektor współorganizującego zawody Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Zabierzowie.

W wyścigu memoriałowym na dystansie 200m stylem motylkowym z czasem 2:01,91s. zwyciężył Mateusz Wysoczyński z Jordana Kraków. Również on został wybrany najlepszym zawodnikiem zawodów (brane pod uwagę były 3 starty) w kategorii wiekowej 16 lat i starsi) - triumfował na czterech dystansach.

Na dystansie memoriałowym w gronie kobiet bezkonkurencyjna okazała się Paulina Sikora z Unii Oświęcim (2:15,31).

Tradycyjnie odbyły się również zawodniczo-trenerskie sztafety na dystansie 7x50m stylem dowolnym. W tym roku tytuł mistrzowski w tej konkurencji trafił do zawodników i trenerów z Skalar Warszawa.

- To zawody po zimowych mistrzostwach Polski w młodzieżowych kategoriach, więc pływacy może i są w nieco słabszej formie, ale nam przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. Dlatego atmosfera jest luźniejsza. Poziom był jednak wysoki, trudno było się dostać do czołowej dziesiątki w klasyfikacji każdej z kategorii wiekowych - dodaje Czerwiec.

Zaproszoną przez organizatorów gwiazdą tegorocznej edycji Puchary był pływak Michał Rokicki, reprezentant kraju, finalista MŚ i ME, olimpijczyk z Pekinu. Wraz z Łukaszem Drzewińskim (ubiegłoroczna gwiazda zawodów) przyjechali ze swymi podopiecznymi z Legii Warszawa.

Mimo wielkiego zaangażowania sporej grupy ludzi w organizację Pucharu Rycerza Kmity przyszłoroczna edycja stoi pod znakiem zapytania.

- Zawody nie spotkały się teraz z zainteresowaniem i wsparciem Urzędu Marszałkowskiego, ani Starostwa Powiatowego. Małą pomoc, około 6 procent naszego budżetu, dała Gmina Zabierzów - mówi trener Kmity Artur Czerwiec. - A przecież tak duża impreza to znakomita okazja do promocji. Zawody odbyły się dzięki sponsorom, najwięksi z nich to Swimshop i Ecopack. Ogromne podziękowania chciałbym złożyć firmie Colorex. Ufundowała ona laptopa, którego losowaliśmy wśród uczestników. Dotychczas zawsze sponsorowało go Starostwo, ale teraz, w ostatniej chwili, wycofało się z tego, zostawiając nas na lodzie – dodaje z westchnieniem.

Sponsorem głównym imprezy była firma SWIMSHOP - największy w Europie spec od mokrej roboty, która ufundowała pamiątkowe bidony oraz nagrody dla najlepszych zawodników.

Nasz komentarz:
Przygnębiające jest to, że impreza organizowana z takim rozmachem w przyszłym roku może się nie odbyć. Zawody na których startowało przeszło ponad 450 zawodników nie spotkała się ze wsparciem władz. Imprezę kwotowo wsparła Gmina Zabierzów, jednak była to jedynie kropla w morzu potrzeb. A jak inaczej promować sport wśród młodzieży, jeśli nie poprzez tego typu imprezy? Tym bardziej, że nie były to zawody ‘ligi podwórkowej’, a przedsięwzięcie na dużą skalę, w którym wzięli udział zawodnicy i trenerzy nie tylko z Polski, ale i z Ukrainy.

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy