Sawrymowicz doceniony w Stanach Zjednoczonych po sukcesie na otwartym akwenie

wtorek, 22 październik 2013. Aktualności

Sawrymowicz doceniony w Stanach Zjednoczonych po sukcesie na otwartym akwenie
fot. Mateusz Sławiński/plywanie.pl

Pod koniec września Mateusz Sawrymowicz (MKP Szczecin) zwyciężył w RCP TIBURON MILE, wyścigu na jedną milę rozgrywanym w wodach zatoki San Francisco, uważanym za najszybszy w rywalizacji open water na świecie.

Jego sukces odbił się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych. Polak udzielił kilkudziesięciu wywiadów amerykańskim mediom, a fachowcy i sponsorzy zobaczyli w nim kandydata do medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

Polak został oficjalnym ambasadorem amerykańskiej marki TRISWIM, lidera na światowym rynku specjalistycznej kosmetyki dla pływaków.

- Cieszę się, że moja ciężka praca została doceniona – twierdzi Sawrymowicz. – Zwycięstwo w RCP TIBURON MILE oraz pozyskanie takiego partnera jak TRISWIM są dla mnie dodatkową motywacją przed najbliższymi startami.

Pół roku treningów Mateusza Sawrymowicza w Stanach Zjednoczonych przynosi pierwsze efekty. W maju pływak MKP Szczecin poddał się analizie pierwiastkowej swoich włosów w jednej z łódzkich klinik. Lekarze wówczas stwierdzili, że jest przemęczony, ma niską odporność, niedobór mikroelemenów, a jego wątroba nie funkcjonuje najlepiej. Jest to organ odgrywający bardzo dużą rolę w pływaniu długodystansowym.

Sawrymowicz zmienił dietę, teraz znajduje się w niej więcej warzyw i owoców. Posiłki spożywa częściej, ale w mniejszych porcjach.

- Już po kilku tygodniach poczułem poprawę. Wyniki pokazują, że zacząłem też szybciej pływać – zaznacza zawodnik MKP Szczecin.

Jednak nie tylko fachowe podejście do żywienia stoi za lepszymi wynikami Sawrymowicza. Znów ma on możliwość trenowania pod okiem Dave’a Salo, utytułowanego szkoleniowca, przez lata pracującego z najlepszymi pływakami ze Stanów Zjednoczonych.

Od niedawna szczecinianin współpracuje też z psychologiem Marcusem Roganem. To pochodzący z Austrii były pływak, który w trakcie swojej kariery zdobył m.in. dwa srebrne medale na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 r. (na 100 i 200 m stylem grzbietowym).

- Rozmowy z Marcusem dają mi bardzo dużo – przyznaje Sawrymowicz. - Dyskutujemy nie tylko o pływaniu. Pomaga mi się też odnaleźć z dala od Polski i Europy. Szkoda, że wcześniej nie spotkałem na swojej drodze kogoś takiego.

Najważniejszym startem w najbliższych miesiącach dla Polaka będzie kwalifikacja do grudniowych Mistrzostw Europy na krótkim basenie w duńskim Herning, która odbędzie się w dniach 30.11- 01.12 w Poznaniu. 23 listopada Mateusz przybędzie do rodzinnego Szczecina, gdzie spędzi tydzień przygotowań do imprezy kwalifikacyjnej.

Nasi Partnerzy