Relacja z VIII Ogólnopolskich Zawodów o Puchar Rycerza Kmity (ZDJĘCIA + WIDEO)

Napisał Adam Osiński czwartek, 18 kwiecień 2013. Aktualności

Dwa dni zmagań, prawie 500 zawodników na starcie, wspaniałe nagrody – tak w ogromnym skrócie można podsumować Ogólnopolskie Zawody o Puchar Rycerza Kmity, które już po raz ósmy odbyły się na pływalni OSR w Zabierzowie.

13 i 14 kwietnia Zabierzów k. Krakowa gościł blisko pół tysiąca pływaków w ramach VIII Ogólnopolskich Zawodów o Puchar Rycerza Kmity. Podczas dwóch dni sportowcy rywalizowali w 23 konkurencjach podzielonych na 3 bloki. W ósmej edycji meetingu nie zabrakło również gości zza granicy. Do Zabierzowa przyjechali reprezentanci szwedzkiego klubu Vaesby Simsaellskap.

Zawody rozpoczęły się od eliminacji do biegu Bieg Memoriałowego Rycerza Kmity na dystansie 200m stylem motylkowym kobiet i mężczyzn. U pań kwalifikacje zwyciężyła Marcelina Radlińska z AZS AGH w Krakowie zaś u panów Michał Poprawa z AZS AWF Katowice. Finał tej konkurencji odbył się w niedzielę, a w rywalizacji kobiet najlepsza okazała się zawodniczka Unii Oświęcim Joanna Szczepanik – uzyskała czas 2:14,74s. W kategorii mężczyzn bezkonkurencyjny był, podobnie jak w eliminacjach, Michał Poprawa, któremu do wygrania potrzebny był wynik 1:57,97s.

Co roku do Zabierzowa organizator zaprasza jednego wybitnego reprezentanta polskiego pływania. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Pucharu była brązowa medalistka ostatnich mistrzostw świata na krótkim basenie w Stambule – Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która w Zabierzowie zaprezentowała swoje umiejętności dwukrotnie. Wystąpiła na 50m stylem motylkowym (27,61s.) i 50m grzbietowym (28,31s.). W obu tych konkurencjach pewnie zwyciężyła.

W przerwie między startami Ola dzielnie pozowała do zdjęć z zawodnikami i kibicami, rozdawała autografy i udzielała wywiadów.

Aleksandra Urbańczyk | fot. Adam Osiński/plywanie.pl

Najlepszymi zawodnikami za 3 najlepsze starty w najstarszej kategorii wiekowej (17 i starsi) wybrani zostali Michał Poprawa u panów (2176pkt) i Jaqueline Hippi wśród kobiet (2139pkt).

Tradycyjnie na zakończenie zawodów odbyła się sztafeta Rycerza Kmity na dystansie 8x50m stylem dowolnym, w której udział biorą pływacy i pływaczki oraz ich trenerzy. Po znakomitej walce i hektolitrach emocji wylewających się z pływalni OSR w Zabierzowie triumf odniosła drużyna z AZS AGH Kraków, której to zawodnicy dystans pokonali w 3:24,13s. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa ze Szwecji – 3:26,50s., zaś na trzeciej pozycji dopłynęli pływacy z SMS Kraków – 3:27,22s. Nagrodą dla zwycięzców tej widowiskowej konkurencji był tort w kształcie basenu, który podzieliła między sobą nie tylko zwycięska 'ósemka', ale wszyscy łakomi i ciekawi jak smakuje pływalnia z lukrem.

Puchar Prezesa Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego, przyznawany za całokształt wszystkich startów, trafił do zawodników i zawodniczek z Unii Oświęcim. Również zawodnicy z Oświęcimia wygrali klasyfikację medalową zawodów, zdobyli 20 złotych, 23 srebrne i 20 brązowych medali. Na drugim miejscu znalazł się klub Jordan Kraków (12-11-7), zaś na trzecim SMS Galicja Kraków (7-12-6).

Warto było pozostać do samego końca zawodów, bowiem wśród wszystkich uczestników Pucharu rozlosowane zostały dwa iPady mini ufundowane przez sponsorów imprezy. Warunkiem odebrania nagrody była jedynie obecność podczas losowania. Szczęśliwców wybierali najlepsi zawodnicy meetingu w najstarszej kategorii wiekowej, czyli Michał Poprawa i Jaqueline Hippi – poprzez podanie numeru z konkursowej puli.

Zwycięzców nie udało się wytypować od razu, proces losowania należało przeprowadzić parokrotnie, ze względu na wspomniany wcześniej, brak obecności na sali podczas wręczania nagrody. Na szczęście organizatorom w końcu udało się pozbyć dwóch iPadów - po jednym dla zawodnika i zawodniczki.

Dzięki współpracy organizatora z internetową telewizją ponidzie.tv, zawody nieprzerwanie były transmitowane w sieci oraz na dużym telebimie ustawionym na terenie sali gimnastycznej, gdzie zawodnicy rozgrzewali się i odpoczywali przed startem.

Organizator za naszym pośrednictwem chciałby podziękować wszystkim sponsorom jak i osobom indywidualnym, którzy przyczynili się do stworzenia tego wspaniałego pływackiego widowiska. Są to m.in. Arena, Multibank, Diamant, Krakowski Bussines Park, Sandlar, Joanna Siewert, Pizzeria Marco oraz Józef Kruk.

Podsumowanie.

Ogólnopolskie Zawody o Puchar Rycerza Kmity to atrakcyjna i godna polecenia impreza rozgrywana w Zabierzowie. Prawie pół tysiąca zawodników (ograniczenie wprowadzone przez organizatora na potrzeby płynnego przeprowadzenia zawodów), dobra organizacja przedsięwzięcia, nagrody dla zwycięzców oraz możliwość spotkania się w tym roku z Aleksandrą Urbańczyk to wspaniała promocja sportu pływackiego w Polsce wśród dzieci i młodzieży. Chciałoby oglądać się jeszcze więcej tak brawurowo przeprowadzonych imprez w naszym kraju. Organizatorzy na pewno nie spoczną na laurach i w przyszłym roku ponownie będą chcieli podnieść sobie poprzeczkę. Nam pozostaje jedynie zaprosić do Zabierzowa w 2014 roku i każdemu polecić udział w kolejnych edycjach tego meetingu.


Najlepsi zawodnicy zawodów:

17-letni i starsi
Michał Poprawa 2176pkt
Mateusz Wysoczyński 2084pkt
Mikołaj Machnik 2019pkt

16-letni
Łukasz Goleniec 1716pkt
Dawid Murzyn 1691pkt
Jakub Pieśniak 1665pkt

15-letni
Konrad Seremet 1630pkt
Wojciech Ulatowski 1569pkt
Arkadiusz Topolski 1555pkt

14-letni
Wojciech Parzynowski 1511pkt
Mikołaj Kempa 1445pkt
Paweł Szczepaniak 1438pkt

13-letni
Bartosz Sawicki 1311pkt
Kacper Michta 1277pkt
Norbert Barczyk 1212pkt

12-letni
Jakub Maj 1032pkt
Kordian Barusiński 964pkt
Szymon Jaworski 943pkt

Najlepsze zawodniczki zawodów:

17-letnie i starsze
Jaqueline Hippi 2139pkt
Marcelina Radlińska 2057pkt
Diana Sokołowska 2004pkt

16-letnie
Agata Magner 1992pkt
Jowita Sieńczyk 1975pkt
Wioletta Orczykowska 1858pkt

15-letnie
Miriam Kwiatek 1834pkt
Adrianna Mendyk 1797pkt
Wanda Kurowska 1780pkt

14-letnie
Paulina Piechota 1929pkt
Olimpia Prochownik 1688pkt
Katarzyna Śliwowska 1678pkt

13-letnie
Natalia Węgrzyn 1532pkt
Martyna Bronek 1432pkt
Eliza Kowalska 1391pkt

12-letnie
Oliwia Wiśniewska 1368pkt
Natalia Lewandowska 1234pkt
Natalia Działkowska 1227pkt

W przygotowaniu jest relacja filmowa oraz galeria zdjęć z zawodów naszego autorstwa. W międzyczasie zapraszamy do odwiedzenia nas na:
www.facebook.com/plywanie
www.youtube.com/user/plywaniepl
www.twitter.com/plywaniepl

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy