Podsumowanie szkolenia z Jackiem Miciulem w ramach Akademii Trenerów Pływania

sobota, 01 czerwiec 2013. Aktualności

Podsumowanie szkolenia z Jackiem Miciulem w ramach Akademii Trenerów Pływania
fot. Adam Osiński/plywanie.pl

Zgodnie z oczekiwaniami, szkolenie  z trenerem Jackiem Miciulem było prawdziwą ucztą dla ludzi związanych z pływaniem sportowym. Trudno chyba wyobrazić sobie lepszą sytuację, w której trener Radosława Kawęckiego, aktualnego mistrza świata w stylu grzbietowym, podczas seminarium szczerze dzieli się swoją wiedzą i ze szczegółami opowiada, jaka jest jego recepta na sukces oraz jak skrupulatnie zdobywa ze swoim zawodnikiem pływacki horyzont.

Trener Miciul wykład rozpoczął od przedstawienia początków swojej współpracy z Radkiem, który w wieku 13 lat nie miał ani dobrych wyników, ani 'pływackiej' budowy ciała, która rokowałaby mu bogatą karierę sportową.

W dalszej części było coraz więcej szczegółów dotyczących techniki, fizjologii treningu i budowy konkretnych zdań treningowych. Wszystkie ćwiczenia techniczne  prezentowane były na materiale wideo, a każde z nich trener Jacek dokładnie opisywał, uświadamiając jego sens i cel.

Wielką przyjemnością było słuchanie opisu skomplikowanej fizjologii organizmu w niezwykle prosty i przystępny sposób. Przykładowe zadania treningowe Radka były przedstawiane zawsze ze zwróceniem uwagi ile lat zajęło dojście do tego poziomu wraz z instrukcją, jak należy je konstruować i realizować u młodszych zawodników.

Lwią część szkolenia zajął temat pływania pod wodą. Omówione i zaprezentowane zostały najistotniejsze ćwiczenia, które od początku współpracy trener Miciul stosował z Radkiem. Zaprezentowane zostały przykładowe zadania treningowe i sposoby przyzwyczajania zawodnika do tego rodzaju wysiłku od najmłodszych lat, po etap 'seniorski'.

Jednym z ważniejszych punktów szkolenia była możliwość  zadawania pytań i swobodnej dyskusji, której często brakuje na dużych konferencjach dla trenerów. Forma szkoleń prowadzonych przez Akademię Trenerów Pływania, czyli wykłady prowadzone w małych grupach (nie więcej jak 25 uczestników) zachęca do zadawania pytań i dyskusji.  A tych było wiele.

Ostatnią część szkoleniową stanowiła obserwacja treningu Radka Kawęckiego na lądzie i w wodzie. Była to kolejna szansa na omówienie szczegółów techniki pływania przez trenera Miciula, przyglądając się jej „na żywo”. Po tym nastąpiło podsumowanie szkolenia, oraz rozdanie certyfikatów uczestnictwa.

Najlepszym podsumowaniem szkolenia  zorganizowanego przez Akademię Trenerów Pływania przy współpracy z plywanie.pl, Klubben i Kliniką Kraula niech będzie wypowiedź jednego z uczestników:

„To był niezwykle ważny dzień w moim rozwoju zawodowym. O wielu sprawach usłyszałem po raz pierwszy, ale dużo ważniejsze dla mnie było to, o czym w zasadzie wiedziałem, ale nie miałem przekonania, aby stosować to na treningach lub nie bardzo wiedziałem jak poprawnie wykonywać. Teraz nie mam już wątpliwości, skoro trener Miciul podobnie pracuje z Radkiem, to wiem że to droga jest słuszna. Wracam do siebie ze zdwojoną motywacja i ogromnym apetytem do pracy z moimi zawodnikami.”

Nasi Partnerzy