Mistrzostwa Europy Juniorów w Poznaniu zakończone - Polska z siedmioma medalami MEJ!

Napisał Adam Osiński niedziela, 14 lipiec 2013. Aktualności

Ostatni dzień ARENA Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu w Poznaniu przyniósł kolejne wartościowe rezultaty. Tym razem Polakom nie udało się stanąć na podium, jednak mogliśmy podziwiać ich heroiczną walkę o medale.

W naszej reprezentacji najbliżej podium był Jan Hołub. Po znakomitym występie w półfinale sprintu na dystansie 50m stylem dowolnym, gdzie z drugim wynikiem (22,71s.) awansował do finału tej konkurencji, spodziewaliśmy się walki o medal. W finale Hołub popłynął odrobinę wolniej (22,89s.), co pozwoliło mu zająć czwarte miejsce. Do podium zabrakło mu zaledwie 0,25s. Drugi z naszych reprezentantów - Sebastian Szczepański był szósty - 23,14s.
Z rezultatem 22,07s. zwyciężył fenomenalny Rosjanin Evgeny Sedov.

W finale 100m stylem klasycznym mężczyzn wystąpiło dwóch Polaków. 6 lokatę z czasem 1:02,41s. zajął Marcin Stolarski, a zaraz za nim sklasyfikowany został Krzysztof Tokarski - 1:02,51s. Mistrzem Europy juniorów został Rosjanin Vsevolod Zanko - 1:00,96s.

W tej samej konkurencji u kobiet, ze złotym medalem i nowym rekordem mistrzostw Europy juniorek rywalizację zakończyła złota medalistka z igrzysk olimpijskich w Londynie Ruta Meilutyte. Jej czas - 1:05,48s. - był zaledwie 0,28s. wolniejszy od jej rekordu Europy seniorek.

Ósme miejsce na 100m stylem motylkowym wywalczył Jerzy Twarowski - 54,66s. Dziewiąta w finale 200m stylem zmiennym była Jowita Sieńczyk - 2:19,48s.

W wyścigach sztafetowych kobiet i mężczyzn bezkonkurencyjni byli zawodnicy z Rosji, bijąc przy okazji rekord mistrzostw Europy juniorów. W rywalizacji na dystansie 4x100m stylem zmiennym mężczyzn pewnie sięgnęli po złoto - 3:37,93s. Polacy płynący w składzie Rafał Bugdol, Krzysztof Tokarski, Jerzy Twarowski i Sebastian Szczepański z wynikiem 3:44,50s. zajęli piątą lokatę.

Rosjanki również nie dały złudzeń, kto jest najszybszy w Europie w sztafecie 4x200m stylem dowolnym i podobnie jak ich koledzy z reprezentacji, pewnie zwyciężyły deklasując drugie na mecie rywalki o ponad 6 sekund! Czas zwyciężczyń to 8:01,62s.
Polski sklasyfikowane zostały na szóstej pozycji. Dziewczyny płynęły w składzie: Wioletta Orczykowska, Miriam Podlewska, Agata Magner i Milena Karpisz - 8:24,97s.

Podczas całych zawodów pływacy ustanowili 16 nowych rekordów mistrzostw Europy juniorów. Najwięcej, bo aż 34 medale zgromadzili Rosjanie (24-8-2), na drugim miejscu znaleźli się sportowcy z Niemiec z dorobkiem 17 krążków (3-10-4), a na trzecim pływacy z Wielkiej Brytanii - 22 trofea (3-8-11).

Basen w Termach Maltańskich okazał się bardzo szybki dla naszej kadry juniorów, która zakończyła mistrzostwa z dorobkiem 7 medali (2 złote, 1 srebrny, 4 brązowe), tym samym naszą drużynę sklasyfikowano na ósmym miejscu tabeli medalowej. Śmiało można mówić o sukcesie naszej reprezentacji, bowiem w ubiegłym roku, podczas MEJ w Antwerpii, Polacy wywalczyli zaledwie 3 krążki (0-1-2).

Indywidualnie najwięcej medali wywalczyła dwójka Rosjan. Maria Baklakova zdobyła ich aż 7, wszystkie z najcenniejszego kruszcu. Evgeny Sedov również na koncie zgromadził 7 krążków - 5 złotych i 2 srebrne.

Multimedalistami w polskiej ekipie zostali Paweł Furtek - 2 medale (1 złoty i 1 srebrny), Sebastian Szczepański (1 złoty i 1 brązowy) oraz Agata Naskręt i Wioletta Orczykowska, które wywalczyły po 2 brązowe medale.

Najlepszy rezultat mistrzostw uzyskała Litwinka Ruta Meilutyte na 100m stylem klasycznym - 1:05,48s. (953pkt FINA).

Polscy medaliści ARENA Mistrzostwa Europy w pływaniu 2013:

Indywidualnie:

• Paweł Furtek - złoty medal na 800m st. dowolnym i srebrny na 1500m st. dowolnym
  • Sebastian Szczepański - brązowy medal na 100m stylem dowolnym
  • Wojciech Wojdak - brązowy medal na 800m stylem dowolnym

Sztafety:

• Złoty medal na 4x100m st. dowolnym mężczyzn (Jan Hołub, Rafał Bugdol, Maciej Falaciński, Sebastian Szczepański)
  • Brązowy medal na 4x100m stylem zmiennym kobiet (Agata Naskręt, Dominika Sztandera, Paulina Nogaj, Wioletta Orczykowska)
  • Brązowy medal w mieszanej sztafecie 4x100m stylem zmiennym (Agata Naskręt, Marcin Stolarski, Jerzy Twarowski, Wioletta Orczykowska)

O Autorze

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.