Jessica Rogers w drodze na paraolimpiadę

Napisał Adam Osiński środa, 11 styczeń 2012. Londyn 2012, Aktualności

14-letnia Jessica choruje na zespół regresji kaudalnej (CRS), co skutkuje u niej m.in. niewykształceniem się odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa. W wieku trzech lat lekarze podjęli decyzję o amputacji jej obu kończyn poniżej kolan. Wg Wikipedii ma 46cm wzrostu i waży 20kg.

Jak sama o sobie mówi: "Każdy jest inny na swój własny sposób".

Urodziła się w Sao Carlos w Brazylii. W wieku zaledwie 14 miesięcy została adoptowana przez Phyllis Rogers. Jest założycielką The Caudal Regression Syndrome Association – stowarzyszenia powstałemu w celu informacji, edukacji i udzielaniu wsparcia ludziom chorującym na zespół regresji kaudalnej i agenezji krzyżowego odcinka kręgosłupa oraz ich rodzinom [LINK].

Do największych osiągnięć czternastolatki należy m.in. srebrny medal na igrzyskach paraamerykańskch w Guadalajara w Meksyku startując w konkurencji 100m stylem klasycznym oraz tytuł sportowca roku w kategorii junior (Junior Athlete of the Year) przyznany przez magazyn Sports ‘n Spokes.

W pływaniu niepełnosprawnych wyróżnia się klasyfikację funkcjonalną. Jessica startuje w klasie S4, co w uproszczeniu oznacza, że do poruszania się w wodzie korzysta jedynie z siły swoich ramion.

Nastolatka trenuje pięć razy w tygodniu w FISH swim team pod okiem Andego Ciprano. Na trening wstaje o 3:30 rano, tak aby zdążyć z ćwiczeniami w wodzie przed szkołą.

"Kiedy pływam, czuję się wolna. Na początku chodziło o zabawę, teraz chcę zdobywać medale" – mówi Rogers.

Obecnie największym celem pływaczki jest wywalczenie kwalifikacji na igrzyska paraolimpijskie w Londynie. Kwalifikacje do amerykańskiej pływackiej drużyny paraolimpijskiej odbędą się w czerwcu w Północnej Dakocie.

Wideo oraz więcej zdjęć pływaczki znajdziecie w materiale przygotowanym przez dziennik The Sun znajdziecie tutaj.

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy