Grand Prix USA w Indianapolis: Sawrymowicz trzeci, Tarczyński bez minimum na IO

niedziela, 01 kwiecień 2012. Londyn 2012, Aktualności

wideo

Marcinowi Tarczyńskiemu nie udało się wypełnić minimum olimpijskiego na dystansie 200m stylem zmiennym podczas ostatniego dnia Indianapolis Grand Prix. Reprezentant drużyny California Bears z czasem 2:01,75s. wygrał finał B. Minimum na tym dystansie wynosi 2:00,17s.

Jednak Marcin ma jeszcze szansę ‘wskoczyć’ do kadry olimpijskiej w sztafecie 4x100m stylem zmiennym, bowiem do składu awansują najlepsi zawodnicy w poszczególnych konkurencjach indywidualnych – 100m motylkowym, 100m grzbietowym, 100m klasycznym oraz 100m dowolnym.
Jak wiemy, drugiego dnia Grand Prix Tarczyński pobił rekord Polski na 100m stylem grzbietowym, który od 2009 roku należał do Radosława Kawęckiego – 54,59s. Jeśli podczas majowych mistrzostw Polski w Olsztynie nikomu nie uda się popłynąć szybciej, Tarczyński wygra swój bilet do Londynu.

Trzecie miejsce na dystansie 1500m stylem dowolnym uzyskał startujący w barwach Trojan Swim Club Mateusz Sawrymowicz. Czas zawodnika ze Szczecina to 15:19,35s.
Wyścig na ostatniej długości pływalni rozstrzygnęli między sobą młodzi zawodnicy – 17-letni Matias Koski z Finlandii (Dynamo Swim Club) oraz 18-letni Arthur Frayler. O zaledwie 0,10s. zwyciężył ten pierwszy w czasie 15:09,17s. Obaj długodystansowcy popłynęli poniżej kryterium A (15:11,83s.) na igrzyska olimpijskie w Londynie wyznaczone przez FINA (Światową Federację Pływacką).

Z kolei 16-letni Michał Domagała 100m stylem motylkowym pokonał w czasie 54,76s.

Zapowiadany jako wyścig wieczoru, czyli pojedynek Michael Phelps kontra Ryan Lochte na dystansie 200m stylem zmiennym, nie przyniósł oczekiwanych emocji. Phelps pewnie i z dużą przewagą pokonał pozostałych rywali uzyskując jakby ‘przy okazji’ najszybszy tegoroczny rezultat na świecie - 1:56,32s.
Lochte, czyli aktualny rekordzista świata na tym dystansie, z czasem 1:59.37s. był trzeci.

Warto odnotować również osiągnięcie Caitlin Leverenz na 200m stylem zmiennym kobiet. Rezultat 2:09,71s. to drugi tegoroczny wynik w tej konkurencji na świecie.