Basen olimpijski we Wrocławiu? Tak, to możliwe!

Napisał Adam Osiński wtorek, 19 lipiec 2011. Aktualności

Jeśli Wrocław zostanie organizatorem igrzysk sportów nieolimpijskich ‘The World Games’ w 2017 roku, to w mieście wybudowany zostanie nowy 50-metrowy basen. W poniedziałek minister sportu i turystyki Adam Giersz obiecał, że połowę pieniędzy na tę inwestycję możemy dostać z budżetu państwa.

Igrzyska ‘World Games’ odbywają się za każdym razem po letnich igrzyskach olimpijskich, mają za zadanie wypromowanie nieolimpijskich dyscyplin i wprowadzenie ich do programu olimpiady. Uczestnicy rywalizują o medale w dyscyplinach takich, jak: sportowe ratownictwo wodne, pływanie w monopłetwie, wrotkarstwo, kręgle, bilard czy korfball.

- Takie wydarzenia mają wymiar nie tylko sportowy, lecz także promocyjny czy gospodarczy, a dodatkowo zachęcają Polaków do aktywności fizycznej, na czym nam bardzo zależy. Dzisiejszy sport dawno wyszedł już poza ramy dyscyplin uprawianych na olimpiadzie, dlatego inicjatywa Wrocławia jest tym cenniejsza - podkreślił minister i zapewnił, że jeśli miasto organizację igrzysk otrzyma, to dostanie też odpowiednie wsparcie z budżetu państwa.

Basen ten powstać miałby w kompleksie Stadionu Olimpijskiego, na miejscu starego kąpieliska, które od lat jest zamknięte i niszczeje. Na jego budowę Wrocław mógłby otrzymać od państwa nawet połowę wartości inwestycji.

- O szczegółach pomocy finansowej jeszcze rozmawiamy, ale na pewno będzie to przede wszystkim wsparcie przy tworzeniu infrastruktury potrzebnej do przeprowadzenia imprezy. Konkretnie chodzi o dofinansowanie budowy nowego 50-metrowego basenu, który tak dużemu miastu by się przydał - podkreślił Giersz.

Także w związku z igrzyskami za niespełna tydzień do Wrocławia przyjadą dwaj przedstawiciele International World Games Association, którzy mają ocenić, jak miasto przygotowane jest do potencjalnej organizacji imprezy. Będą wizytować stadion na Maślicach, Halę Stulecia czy halę Orbita, ale także zoo i Sky Tower.

- Wiem, że w kontekście imprezy sportowej te dwa ostatnie miejsca wydają się nietypowe, ale na igrzyskach również będą areną zmagań. W Sky Tower odbędą się zawody w grze w kręgle, a w zoo zawodnicy biegać będą na orientację - tłumaczy poseł Michał Jaros, główny inicjator ściągnięcia igrzysk do Wrocławia.

W finale o przeprowadzenie World Games obok Wrocławia stoją takie miasta jak Genua, Budapeszt i Kapsztad. Decyzja o organizacji imprezy zapadnie w styczniu 2012 roku.

Informacja za Gazetą Wyborczą Wrocław

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy