Tarczyński kontra Kawęcki - relacja z drugiego dnia eliminacji

Napisał Adam Osiński niedziela, 13 maj 2012. Olsztyn 2012, Aktualności

Tarczyński kontra Kawęcki - relacja z drugiego dnia eliminacji

Najciekawszym pojedynkiem drugiego dnia Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Olsztynie będzie starcie pomiędzy Marcinem Tarczyńskim a Radosławem Kawęckim na dystansie 100m stylem grzbietowym.

Ten pierwszy specjalnie przyleciał do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie uczy się i trenuje, by powalczyć o drużynę olimpijską. Natomiast ten drugi start w Londynie zapewnił sobie podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w Szanghaju. Co więcej, zwycięzca 100m zostanie automatycznie włączony do reprezentacji Polski na IO do sztafety 4x100m stylem zmiennym (kwalifikację sztafeta zdobyła również podczas MŚ w Szanghaju).

Tarczyński uzyskał pierwszy czas kwalifikacji 55,68s., Kawęcki razem z Jankiewiczem drugi – 56,00s.

Marcin Tarczyński to aktualny rekordzista kraju na tym dystansie, jednak nadal bez kwalifikacji olimpijskiej. Zawodnik Kapry-Armexim Pruszków próbował uporać się z minimum podczas Grand Prix USA w Indianapolis w marcu tego roku, jednak pomimo uzyskania nowego rekordu Polski seniorów, do londyńskiego biletu zabrakło mu 0,19s.

Zapowiada się bardzo ciekawy finał.

Już w eliminacjach tej konkurencji poniżej minimum na mistrzostwa Europy juniorów w Antwerpii pływali Tomasz Polewka i Krzysztof Morawski – kolejno piąty (56,64s.) i szósty (56,73s.) wynik serii przedpołudniowych. Również warto odnotować rekord Polski juniorów 15-letnich Dawida Murzyna z MKS Jordan Kraków – 59,22s.

Również grzbiecistki będą miały swoją szansę na zdobycie kwalifikacji. Rano najszybciej pływała 16-letnia zawodniczka MUKS 15 Bydgoszcz Anna Kozłowska – 1:03,50s. (rezultat dający awans na MEJ). Wyśrubowane minimum na IO dla kobiet wynosi 1:00,82s., czyli aby myśleć o Londynie, trzeba będzie oddać w zapomnienie rekord kraju należący do Klaudii Naziębło z Juvenii Wrocław – 1:01,49s. Czy któraś z zawodniczek będzie w stanie tego dokonać?

200m stylem dowolnym kobiet to kolejny atak na minimum na 50m, jaki przeprowadziły Ola Urbańczyk i Ania Dowgiert. Ola pierwszą długość pływalni pokonała w czasie 25,35s., a Ania w 25,49s. Jest blisko, ale ciągle niestety za wolno, aby myśleć o kwalifikacji olimpijskiej do Londynu, bowiem minimum na "pięćdziesiątkę" wynosi 25,27s. Zapewne dziewczyny próbować będą popłynąć poniżej tego wyniku jeszcze na 100m stylem dowolnym.

Pierwszy czas eliminacji 200m stylem dowolnym (2:01,41s.) uzyskała Otylia Jędrzejczak, jednak wycofała się z wyścigu finałowego. Przypomnijmy, że Otylii nie udało się jeszcze zakwalifikować do igrzysk olimpijskich. Pierwszego dnia mistrzostw na swoim koronnym dystansie 200m motylkiem uzyskała 2:09,36s. Przepustkę na IO dawał wynik 2:08,95s.

Ciekawie zapowiada się finał 200m dowolnym panów, czterech najszybszych w dzisiejszym finale trzeciego dnia popłynie w sztafecie PZP 4x200m dowolnym, która będzie starała się uzyskać jak najlepszy czas, a co za tym idzie, najlepsze miejsce w rankingu światowym, dzięki czemu najszybsi dwustumetrowcy mają okazję zakwalifikowania się do IO. Wynik nr 1 eliminacji uzyskali Sebastian Szczepański z Kornera Zielona Góra i Filip Bujoczek ze Śląska Wrocław - 1:51,40s.

Po raz pierwszy na starcie tych mistrzostw stanęły zawodniczki i zawodnicy specjalizujący się w stylu klasycznym. Wśród pań najszybszy wynik serii porannych zdobyła Ewa Ścieszko z Trójki Łódź – 32,65s.

Najlepszym sprinterem eliminacji 50m stylem klasycznym okazał się Przemysław Gorczyca (28,34s.) przed Szulichem (28,41s.) i Wypychem (28,63s.). Warto nadmienić jeszcze Krzysztofa Tokarskiego z Victorii Racibórz, który jedną długość pływalni w Olsztynie pokonał w 28,69s., co stanowi nowy rekord Polski w aż trzech kategoriach – juniorów 16-, 17- i 18-letnich.

Ostatnią konkurencją drugiego dnia eliminacji mistrzostw Polski było 400m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn. Osiem długości pływalni najszybciej przepłynęła Paula Żukowska z MKS Zryw Opole – 4:58,19s. zaś wśród mężczyzn Jan Świtkowski ze Skarpy Lublin – 4:28,65s.

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy