Sztafety chwały, Otylia bez kwalifikacji

Napisał Adam Osiński poniedziałek, 14 maj 2012. Olsztyn 2012, Aktualności

Sztafety chwały, Otylia bez kwalifikacji

Ozdobą finałów trzeciego dnia mistrzostw Polski w Olsztynie były wyścigi sztafetowe kobiet i mężczyzn na dystansie 4x200m stylem dowolnym. Jednak tym razem nie rywalizowały ze sobą zespoły klubowe.

Stworzono sztafetę PZP, czyli drużynę złożoną z 4 najszybszych zawodników, którzy uzyskali kolejno najlepsze rezultaty startując indywidualnie na 200m stylem dowolnym lub na pierwszej zmianie sztafety 4x200m dowolnym (które odbyły się drugiego dnia zawodów). W tym wypadku nieważne było miejsce, bowiem jedynym przeciwnikiem był upływający czas.

Na pierwszej zmianie wystartowała Otylia Jędrzejczak, która niesiona dopingiem właścicieli kilkuset gardeł zgromadzonych w olsztyńskiej Aquasferze cztery długości pływalni pokonała w czasie 2:00,95s. Zaraz za nią do wody skoczyła Katarzyna Wilk. Zawodniczka AZS AWF Katowice uzyskała 2:01,79s. Trzecia zmiana należała do Karoliny Szczepaniak z warszawskiej AWF – 2:01,27s. Sztafetę zamykała Aleksandra Putra – 2:01,06s. Łączny czas uzyskany przez dziewczyny to 8:05,07s. W Pekinie reprezentacja Polski kobiet popłynęła 8:07,40s.

Zaraz po kobietach na starcie pojawili się samotnie walczący gladiatorzy w składzie Paweł Werner, Radosław Bor, Filip Bujoczek i Paweł Korzeniowski. Najpierw ruszył Werner, czyli srebrny medalista tej konkurencji. Wczoraj w finale 200m dowolnym czasem 1:50,66s. uznał wyższość jedynie Pawła Korzeniowskiego. W dzisiejszej sztafecie startując na pierwszej zmianie uzyskał 1:49,97s. Wynik ten dałby mu indywidualne zwycięstwo na 200m dowolnym. Drugi na słupku był Radosław Bor – 1:50,09s., jako trzeci samotny bieg rozpoczął Filip Bujoczek – 1:49,99s. Czwartym zawodnikiem na słupku był wczorajszy zwycięzca tej konkurencji Paweł Korzeniowski – 1:48,38s. Łączny czas chłopaków to 7:18,43s. Dla porównania nasza sztafeta z igrzysk olimpijskich w Pekinie popłynęła 7:18,09s.

Po wyścigu kibice głośnym aplauzem podziękowali zawodnikom skandując "dziękujemy" jednocześnie oklaskując ich waleczność i dostarczone hurtem emocje.

Ale wróćmy do konkurencji indywidualnych. A w nich rewelacyjnie zaprezentował się Marcin Tarczyński na 200m stylem zmiennym. Zawodnik Kapry-Armexim Pruszków, zwycięzca tego wyścigu na basenie jardowym podczas prestiżowej ligi NCAA w Stanach, omal nie sięgnął po swój drugi rekord Polski na tych mistrzostwach. Wszystko na to wskazywało po 150m, jednak tak szybkie rozpoczęcie Marcin odczuł na ostatniej długości pływalni. Dystans stylem dowolnym pokonał w 30,35s., a cały wyścig skończył z wynikiem 2:01,12s. Po wyścigu Tarczyński powiedział, że z wysiłku łapały go skurcze.
Srebrny medal zdobył Łukasz Wójt (PZP) – 2:02,72s., a brązowy Piotr Jachowicz (AZS AGH Kaków) – 2:04,50s.
Rekord kraju na tym dystansie niezmiennie należy do Marcina Cieślaka, ustanowione zostało podczas MŚ w Szanghaju i wynosi 1:59,77s. Kwalifikację olimpijską dawał rezultat 2:00,17s.

Wielu kibiców oczekiwało na występ Otylii Jędrzejczak na 100m stylem motylkowym i w końcu uzyskanie zdobycie prawa startu w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Mimo iż, Jędrzejczak walczyła ze wszystkich sił, wspierana przy tym dopingiem publiczności, jako jedyna zdołała przełamać barierę jednej minuty na 100m, niestety nie udało jej się uporać z czasem 58,70s., czyli kryterium FINA dającym bilet na igrzyska. Zawodniczka trenowana obecnie przez Bartosza Kizierowskiego pewnie wygrała złoty medal - 59,21s. Jako druga ściany dotknęła Anna Dowgiert z wrocławskiego Śląska – 1:00,97s. (pierwsza po 50m). Trzecia na metę przypłynęła Mirela Olczak ze Słowianki Gorzów Wielkopolski - 1:02,25s.

Następnie w tej samej konkurencji na starcie pojawili się panowie z wice mistrzem świata Konradem Czerniakiem na czele. Reprezentant Wisły Puławy, na co dzień mieszkający i studiujący pod Madrytem, z rezultatem 52,28s. pewnie zwyciężył w swojej koronnej konkurencji. Wynik ten jest lepszy od minimum na igrzyska olimpijskie w Londynie (52,36s.), jednak Konrad prawo startu na tej imprezie zapewnił sobie już w zeszłym roku podczas mistrzostw świata w Szanghaju, kiedy to sięgnął po srebrny medal, uznając na mecie wyższość jedynie Michaela Phelpsa.
Na drugim miejscu przypłynął Oskar Krupecki z MKP Szczecin – 52,88s., natomiast trzeci był Paweł Korzeniowski z AZS AWF Warszawa – 53,27s.

W sprincie na 50m stylem grzbietowym ponownie dobrze zaprezentowała się Alicja Tchórz, która czwartego dnia mistrzostw Polski będzie się starać wypełnić minimum olimpijskie na 100m stylem grzbietowym (w starcie indywidualnym zabrakło jej 0,2s.). Pod nieobecność rekordzistki Polski na tym dystansie Aleksandry Urbańczyk Alicja z nowym rekordem życiowym sięgnęła po złoty medal (28,76s.). W walce o medale wyprzedziła swoją koleżankę klubową Klaudię Naziębło - 29,10s. i Agnieszkę Krzyżostaniak z MKP Szczecin - 29,57s.

Najszybszym grzbiecistą na 50m wyłoniony został Marcin Unold z AZS AWF Katowice - 25,94s. Srebrny medal zdobył Radosław Kawęcki z Kornera Zielona Góra - 26,39s., a brązowy Tomasz Polewka z UKS Ruch Grudziądz - 26,42s. (minimum na MEJ).

Występy na 200m stylem klasycznym, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, były w zasadzie teatrem jednego aktora. Wśród pań pewnie wygrała Kinga Cichowska z MKP Słowianki Gorzów Wielkopolski – 2:30,39s. zostawiając w tyle zawodniczki wrocławskiego Śląska – Weronikę Paluszek (2:31,56s.) i Paulinę Szydło (2:31,70s.).

W tej samej konkurencji u mężczyzn z ogromną przewagą wygrał mistrz Europy z Budapesztu z 2006 roku Sławomir Kuczko – 2:12,75s. Podopieczny trenera Pawła Słomińskiego nie pozostawił złudzeń rywalom wyprzedzając drugiego na mecie Mikołaja Machnika o blisko 3 sekundy – 2:15,63s. Brązowy medal wywalczył Maciej Certa z AZS AWF Warszawa – 2:15,85s. Minimum olimpijskie na tym dystansie wynosiło 2:11,74s.

W rywalizacji na 400m stylem dowolnym mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Filip Zaborowski z MKP Szczecin, który osiem długości pływalni pokonał w czasie 3:52,72s. (wynik uprawniający do startu na MEJ w Antwerpii). Oprócz niego miejsce w kadrze na mistrzostwa Europy juniorów zapewnił sobie Marcin Kaczmarski z KSZO Ostrowiec Św. - 3:56,69s. U pań najszybsza była Donata Kilijańska (również z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) - 4:15,07s. Minimum na MEJ w wyścigu finałowym zapewniła sobie Katarzyna Kasperek z Warty Poznań - 4:17,89s.

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy