Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Olsztynie – zapowiedź zawodów

Napisał Adam Osiński czwartek, 03 maj 2012. Olsztyn 2012, Aktualności

Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Olsztynie – zapowiedź zawodów

Już 12 maja najlepsi pływacy i pływaczki z całej Polski staną na starcie Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu w Olsztynie. Jednak tym razem rywalizacja nie będzie się toczyła wyłącznie o medale i kolejność na podium, bowiem impreza stanowi ostatnią szansę na zdobycie kwalifikacji do reprezentacji kraju na igrzyska olimpijskie w Londynie.

Z tego powodu, w imprezie weźmie udział czołówka polskich pływaków z Pawłem Korzeniowskim, Konradem Czerniakiem, Radosławem Kawęckim i Otylią Jędrzejczak na czele.

Podczas ostatnich mistrzostw świata na długim basenie w Szanghaju (2011r.) przepustkę do Londynu zapewniła sobie piątka naszych reprezentantów: Konrad Czerniak, Paweł Korzeniowski, Marcin Cieślak, Radosław Kawęcki i Mateusz Sawrymowicz. Nie ma w tej grupie jeszcze Otylii Jędrzejczak, która pływała już poniżej normy kwalifikacyjnej, jednak nie zrobiła tego na zawodach wyznaczonych przez Związek.

Oprócz konkurencji indywidualnych, zawodnicy mają możliwość zakwalifikowania się na IO w konkurencjach sztafetowych. Sztafeta 4x100m stylem zmiennym mężczyzn wywalczyła już kwalifikację olimpijską podczas MŚ w Szanghaju, ale nieznany jest jeszcze skład sztafety. Miejsce w reprezentacji Polski zdobędą najlepsi zawodnicy, którzy uzyskają najlepszy wynik rywalizując w indywidualnych konkurencjach na 100m – stylem motylkowym, grzbietowym, klasycznym i dowolnym.

Istnieje również możliwość zdobycia kwalifikacji w sztafecie 4x200m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn. Skład czteroosobowej sztafety zostanie wyłoniony na postawie konkurencji indywidualnej na dystansie 200m stylem dowolnym (K i M) oraz startu na pierwszej zmianie sztafet klubowych 4x200m dowolnym. Do sztafety reprezentacji Polski awansuje czterech najszybszych zawodników i zawodniczek. Start kwalifikacyjny odbędzie w bloku finałowym trzeciego dnia mistrzostw Polski. Na pewno wielu zawodników zamierza wykorzystać tę okazję.

W Aquasferze nie zobaczymy niestety mistrza Europy na 1500m stylem dowolnym ze Szczecina Mateusza Sawrymowicza, który kwalifikację olimpijską zapewnił sobie już podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w Szanghaju. Za to na starcie w Olsztynie pojawi się Marcin Tarczyński, który specjalnie na te zawody przyleci z USA, gdzie na co dzień trenuje i studiuje. Przypomnijmy, że pomimo ustanowienia nowego rekordu Polski na dystansie 100m stylem grzbietowym podczas marcowych zawodów w Indianapolis (które Związek wskazał jako zawody kwalifikacyjne dla polskich zawodników z USA), Marcinowi zabrakło 0,19s. do wypełnienia normy kwalifikacyjnej na IO. Start w Polsce to dla Marcina druga tegoroczna szansa na zdobycie biletu do Londynu.

W perspektywie zbliżających się igrzysk olimpijskich nie należy zapominać o juniorach, którzy podczas mistrzostw kraju w Olsztynie będą rywalizować o wypełnienie norm kwalifikacyjnych na Mistrzostwa Europy Juniorów zaplanowane na 4-8 lipca 2012 roku w Antwerpii (Belgia). Prawo startu w imprezie będą mieli zawodnicy 17-18-letni oraz zawodniczki 15-16-letnie, którzy popłyną poniżej kryteriów ustalonych przez Związek. Minima opracowano na podstawie 8 miejsca z finału MEJ w Belgradzie w 2011 roku. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

  • Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną na przełomie 12-15 maja na 50-metrowej pływalni Aquasfera mieszczącej się przy ulicy Józefa Piłsudskiego 69b w Olsztynie. Wstęp dla kibiców na zawody jest bezpłatny.
  • Pełna lista zgłoszonych zawodników dostępna jest TUTAJ
  • Relacje, wideo, komentarze i podsumowania znajdziecie na plywanie.pl

O Autorze

Adam Osiński

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.

Nasi Partnerzy