Alicja Tchórz 0,08s. od minimum na igrzyska - relacja

sobota, 12 maj 2012. Olsztyn 2012, Aktualności

Alicja Tchórz 0,08s. od minimum na igrzyska - relacja
fot. Adam Osiński/plywanie.pl

Mimo, że to dopiero początek zmagań naszych pływaków i pływaczek, to atmosfera na pływalni Aquasfera w Olsztynie jest niebywale gorąca, dosłownie.

Jako pierwsze na słupku startowym stawiły się panie na dystansie 200m st. motylkowym. Wrzawę na trybunach słychać było już od pierwszej serii, a kibice niewątpliwie niecierpliwili się występów faworytek wyścigu: Otylii Jędrzejczak i dawno niewidzianej Mireli Olczak.

Jędrzejczak rozpoczęła bardzo mocno, pierwszą 50-tkę pokonała w czasie 28,99s. Na reszcie dystansu widocznie zwolniła - podobnie jak reszta zawodniczek oszczędzała siły na popołudniowy finał, gdzie będzie walczyła o wypełnienie normy kwalifikacyjnej na igrzyska. Docelowo Oti z pierwszym czasem (2:15,56) awansowała do finału, druga była Paulina Sikora (2:17,08), trzecia wspomniana wcześniej - Mirela Olczak (2:17,99).
Warto także wspomnieć o wypełnieniu normy kwalifikacyjnej na mistrzostwa Europy juniorów (na poziomie 12 wyniku) przez Natalię Nienałtowską (MKS Polonia Warszawa) - wynik 2:19,16.

Następnie na starcie 200m motylem pojawili się panowie. Tutaj największą uwagę przyciągnęli Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa) i Michał Poprawa (AZS AWF Katowice). Ostateczne rezultaty - tak jak u kobiet - z widoczną rezerwą na finał. Do serii popołudniowej z najlepszym wynikiem wszedł wspomniany wyżej Michał Poprawa (2:02,77), jako drugi Jerzy Twarowski (2:02,92), trzeci Piotr Łuczak (2:03,01). Korzeniowski dopiero czwarty (2:03,48).

Kolejną konkurencją był sprint na dystansie 50m stylem dowolnym. Dziewczyny walczyły o złamanie bariery 26s i maksymalne zbliżenie się do wymaganego minimum na igrzyska olimpijskie (norma kwalifikacyjna wynosi 25,27s). Najlepiej wyszło to Ani Dowgiert z wrocławskiego Śląska, która z pierwszym czasem zakwalifikowała się do finału (25,68). Drugi wynik eliminacji osiągnęła Aleksandra Urbańczyk (25,81), trzeci - reprezentująca barwy AZS AWF Katowice - Katarzyna Wilk (26,03).

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn wielką niespodzianką okazał się wynik zawodnika  klubu MKS "Trójka" Łódź - Filipa Wypycha, który wynikiem 22,42s. awansował do popołudniowego biegu z najszybszym czasem. Zaraz za nim znalazł się faworyt wyścigu - Konrad Czerniak (22,62), trzeci - Kacper Majchrzak (Warta Poznań; 22,78). Bez wątpienia cała trójka w finale powalczy o nieco lepszy rezultat i złamanie normy kwalifikacyjnej do Londynu, która wynosi 22,11s.
Oprócz wspomnianej wyżej trójki zawodników, na czwartej lokacie, z czasem 22,81 uplasował się zawodnik MUKS Olimpijczyk Suwałki - Daniel Rzadkowski, wypełniając przy tym minimum na MEJ w Antwerpii na poziomie 8 wyniku.

Po emocjach w sprincie nadszedł czas na wyścigi na 200m st. grzbietowym kobiet i mężczyzn.

Wielki gwar rozległ się na obiekcie olsztyńskiego Aquasfery, kiedy to zawodniczka Juvenii Wrocław - Alicja Tchórz - o włos otarła się o minimum olimpijskie. Do wypełnienia normy zabrakło jej jedynie 0,08s.! Wynikiem 2:10,92s. Ala jako pierwsza awansowała do popołudniowego finału i ponownie spróbuje się zmierzyć z czasem 2:10,84s.
Z drugim wynikiem finału A awansowała Agata Magner (Jordan Kraków), która rezultatem 2:16,25 uzyskała także kwalifikację na MEJ (poziom 8 wyniku). Trzecia była Klaudia Naziębło (Juvenia Wrocław; 2:17,43).
Prócz tego należy także wspomnieć o trzech zawodniczkach, które wypełniły kwalifikację na poziomie 12 wyniku na mistrzostwa Europy juniorów. Są to: Joanna Cieślak (Warta Poznań), Katarzyna Nawaryńska (Victoria Racibórz) oraz Anna Kozłowska ("15" Bydgoszcz).

Eliminacje mężczyzn 200m grzbietem również okazały się bardzo ekscytujące, a to za sprawą Radosława Kawęckiego. Niestety, tym razem nie z okazji niesamowitego wyniku, a pechowi. Niewątpliwy faworyt do złotego medalu został zdyskwalifikowany za przedwczesny start, tym samym nie zobaczymy go w popołudniowym finale. Tymczasem pierwszy czas eliminacji należał do Krzysztofa Jankiewicza (2:03,02), z drugim wynikiem do finału wszedł Krzysztof Morawski (2:03,18 - także minimum na MEJ na poziomie 8 wyniku), zaś z trzecim czasem awansował Adam Dubiel (MTP Lublinianka; 2:05,19).

Nasi Partnerzy