Polacy startują, ale nie awansują

czwartek, 24 maj 2012.

Bez kwalifikacji do serii finałowych zakończył się trzeci dzień pływackich mistrzostw Europy w Debreczynie. W półfinale 100m przepadły nasze grzbiecistki – Alicja Tchórz zajęła 12 (1:02,33s.), a Klaudia Naziębło 14 miejsce (1:02,51s.). Tym samym to koniec marzeń o olimpiadzie dla Alicji.

Dla przypomnienia, kiedy Tchórz podczas mistrzostw Polski w Olsztynie ustanawiała nowy rekord kraju na tym dystansie, pływała 1:01,02s., czyli ponad sekundę szybciej aniżeli w Debreczynie.

Oprócz grzbiecistek awansu do ‘ósemki’ nie wywalczył Sławomir Kuczko na 200m stylem klasycznym – 2:13,14s. oraz Michał Poprawa na 200m stylem motylkowym – 2:00,56s.

Natomiast bardzo ciekawie zakończył się wyścig na 1500m stylem dowolnym. Z nowym rekordem mistrzostw Europy zwyciężył Włoch Gregorio Paltrinieri  - 14:48,92s. Co ciekawe, rekord życiowy 18-latka wynosił wcześniej 15:02,00s.
Poprzedni rekord mistrzostw należał do niestartującego już zawodnika z Rosji Yuriya Prilukova – 14:50,40s. – i uzyskany został podczas mistrzostw Europy w Eindhoven w 2008 roku.
Drugie miejsce i srebrny medal trafił do Gergo Kisa z Węgier – 14:58,15s. Brąz dla Węgra Gergelego Gyurty – 15:04,38s.

Również z rekordem mistrzostw rywalizację na 200m stylem zmiennym zakończył reprezentant gospodarzy Laszlo Cseh – 1:56,66s. Przed zdobyciem złotego medalu nie przeszkodziło mu nawet to, że chwilę wcześniej startował w półfinale 200m stylem motylkowym, gdzie z szóstym czasem awansował do finałowej ósemki. Kwalifikacje w motylku zwyciężył Bence Biczo – 1:55,77s., co jest tegorocznym siódmym wynikiem na świecie.

Pokaz siły na 100m stylem dowolnym kobiet dostała mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata na tym dystansie Britta Steffen, która w Debreczynie musiała stanąć na drugim miejscu podium – 54,15s. Tym razem zmuszona była uznać wyższość Szwedki Sary Sjoestroem – 53,61s. (czwarty tegoroczny rezultat na świecie) Przed dwoma laty w Budapeszcie Sara była czwarta.

Po zwycięstwie na 400m dowolnym, swój kolejny złoty medal na tych mistrzostwach zdobył Paul Biedermann, tym razem na połowę krótszym dystansie 200m – 1:46,27s. Jest to szósty najszybszy czas na świecie w tym roku, jednak w tabeli z wynikiem 1:44,42s. ciągle przewodzi Yannick Agnel z Francji, który w Debreczynie nie startuje. A szkoda, bo gdyby udało mu się popłynąć podobny czas podczas tych mistrzostw Europy, wymazałby dziesięcioletnie już osiągnięcie Pietera van der Hoogenbanda z ME w Berlinie w 2002 roku – 1:44,89s.