Mistrzostwa Europy w Szczecinie - zapowiedź zawodów

poniedziałek, 05 grudzień 2011. Szczecin 2011

Już za kilka dni (8-11 grudnia) na pływalni Floating Arena w Szczecinie odbędą się XV Mistrzostwa Europy na krótkim basenie. Wbrew naszym wcześniejszym obawom, które wynikały z 'sezonu olimpijskiego' i różnym programom przygotowań pływaków do igrzysk olimpijskich w Londynie, co bezpośrednio wiąże się z absencją czołowych europejskich zawodników, teraz śmiało możemy stwierdzić, że nasze lęki były nieuzasadnione, bowiem do Szczecina zjedzie wiele gwiazd światowego formatu. Tym samym o miejsca w finałach, jak i o same medale, z pewnością nie będzie łatwo.
Jak podaje organizator, w zawodach weźmie udział rekordowa ilość zawodników. Swój przyjazd do Szczecina potwierdziło 550 sportowców z 40 federacji (przed rokiem w Eindhoven było 375 pływaków z 35 krajów). Najliczniejszą reprezentację  wystawi gospodarz mistrzostw, czyli Polska, która do imprezy zgłosiła 45 pływaków. Niewiele mniejszy jest skład Rosjan – 39 i Włochów – 38 osób i najprawdopodobniej te dwie reprezentacje stoczą ze sobą bój o zwycięstwo w klasyfikacji medalowej XV Mistrzostw Europy w Szczecinie.
Przypomnijmy tylko, że rok temu w Eindhoven najwięcej medali, aż 22, zgromadzili Niemcy (10-8-4) i to właśnie ten kraj, z dorobkiem 97 złotych, 97 srebrnych i 82 brązowych medali, przoduje w tabeli medalowej wszechczasów.

Niekwestionowanymi gwiazdami szczecińskich mistrzostw z całą pewnością będzie niemiecka para - Britta Steffen oraz jest narzeczony Paul Biedermann. Zapewne ktoś z tej dwójki wywalczy jubileuszowy setny złoty medal dla Niemiec w historii startów na ME.

Ponadto w Szczecinie wystartują: Federica Pellegrini, Jeanette Ottesen, Aleksandra Hierasimenia, Lotte Friis, Anastasia Zueva, Alexander Dale Oen, Daniel Gyurta oraz wielu innych czołowych zawodników Europy i świata.

My największe nadzieje wiążemy ze startem Konrada Czerniaka, który w tym roku na długim basenie w Szanghaju został wicemistrzem świata na 100m stylem motylkowym ulegając tylko największemu olimpijczykowi nowożytnych igrzysk olimpijskich Michaelowi Phelpsowi. W związku z tym, oczy wszystkich kibiców będą zwrócone w stronę startu Konrada na 100m motylem. Czy poradzi on sobie z taką presją? Przekonamy się niebawem. Finał ‘setki delfinem’ zaplanowano na drugi dzień mistrzostw.

O medal w Szczecinie ma szanse powalczyć również nasz drugi świetny delfinista Paweł Korzeniowski, który od kilku lat jako jedyny regularnie przywozi medale z największych światowych imprez. Gdy inni zawodzą, na niego można stawiać w ciemno.

Na pewno też będziemy liczyć na Radosława Kawęckiego, który na ostatnich mistrzostwach świata w Szanghaju był najlepszym Europejczykiem na 200m grzbietem, a podczas mistrzostw Europy na krótkim basenie w Stambule (2009) zdobył dla Polski srebrny medal.

Z uwagą przyglądać będziemy się również powracającej do formy Otylii Jędrzejczak, dla której będzie to kolejny sprawdzian po jej powrocie do ‘poważnego’ sportu.

Lokalni kibice ze Szczecina duże nadzieje pokładają również w postaci Mateusza Sawrymowicza i Przemysława Stańczyka, a więc w dwóch zawodnikach tutejszego MKP Szczecin. Obaj w 2007 roku w Melbourne sięgnęli po tytuł mistrza świata. Czy uda im się zabłysnąć przed własną publicznością? Na to liczymy!

Pierwsze starty na ME rozpoczną się w czwartek o 9:30.

Nasi Partnerzy