ME w Szczecinie: pozostałe starty Polaków pierwszego dnia

Napisał Adam Osiński czwartek, 08 grudzień 2011. Szczecin 2011

Pierwszy dzień serii popołudniowych 15. Mistrzostw Europy w pływaniu w Szczecinie rozpoczęła konkurencja 50m stylem dowolnym mężczyzn, z udziałem Konrada Czerniaka i Filipa Wypycha. Do finałowej dziesiątki z drugim czasem awansował Czerniak 21,24s. uznając wyższość jedynie Rosjanina Sergeya Fesikova – 21,19s. Filipa Wypycha sklasyfikowano na 14 miejscu z czasem 22,00s.

Drugi awans do finału Konrad Czerniak zapewnił sobie na dystansie 100m stylem motylkowym, gdzie z piątym wynikiem wszedł do piątkowego finału – 51,12s. Pierwszy czas półfinału uzyskał rekordzista świata na tym dystansie Evgeny Korotyshkin – 50,63s.

Na 200m stylem motylkowym pań, nasze oczy zwrócone były przede wszystkim na Otylię Jędrzejczak, ze względu na jej powrót do wielkiego pływania i dla której jest to koronna konkurencja. Wszyscy byliśmy ciekawi, w jakiej aktualnej dyspozycji znajduje się nasza mistrzyni. Po jej występie na 200m śmiało możemy powiedzieć, że nie jest źle, a współpraca z trenerem Kizierowskim idzie w dobrym kierunku. Wszak jej wynik 2:05,31s. nie dał jej medalu, a szóste miejsce, ale rezultat dobrze rokuje na przyszłość.

Z czasem 2:03,37s. zwyciężyła Hiszpanka Mireia Belmonte Garcia. Srebrny medal zdobyła Jemma Lowe z Wielkiej Brytanii – 2:04,04s., zaś narzuconego przez siebie tempa nie wytrzymała jej koleżanka z reprezentacji Jessica Dickons, która po 100m przewodziła stawce, ale ostatecznie zajęła trzecie miejsce – 2:04,80s.

Jak Hiszpanka stwierdziła po wyścigu:

"To nie był dla mnie wielki problem by startować w dwóch konkurencjach w przeciągu zaledwie 15 minut. Skupiłam się bardziej na 200m stylem zmiennym. Wszystko poszło zgodnie z planem, czyli wygraniem dwóch złotych medali. Udało się."

W kobiecym kraulowym sprincie na 100m wystąpiły dwie nasze reprezentantki – Katarzyna Wilk i Diana Sokołowska, niestety dziewczynom nie udało się awansować dalej, zajęły kolejno 17. (54,45s.) i 20 miejsce (55,02s.). Najszybciej pływała Amy Smith z Wielkiej Brytanii – 52,75s.

W finale 200m stylem zmiennym po wspaniałej walce z Austriakiem Markusem Roganem zwyciężył Węgier Laszlo Cseh - 1:53,43s. Srebrny medal zdobył wspomniany wcześniej Rogan – 1:53,63s., a na trzeciej lokacie znalazł się Gal Nevo z Izraela – 1:54,87s. Dziesiąty wynik finału wypływał Jakub Jasiński – 1:58,86s.

Żabkarski sprint pań na 50m wygrała Rosjanka Valentina Artemyeva – 30,06s., nieznacznie przy tym wyprzedzając Niemkę Dorothea Brandt – 30,17s. oraz swoją koleżankę z kadry Darię Deeva – 30,63s.

"To miły prezent urodzinowy (Valentina skończyła dzisiaj 25 lat), ale chciałam ‘zejść’ poniżej 30 sekund" - mówiła Artemyeva.

"Oczywiście, że chciałam zdobyć złoto, ale 30,17s. to dobry czas. Nie zrobiłam nic źle, Valentina po prostu była dzisiaj lepsza i to były jej urodziny ;)" – Brandt, zdobywczyni srebrnego medalu.

"To mój pierwszy indywidualny medal na tego typu imprezie. Lepiej pływam 100m aniżeli ‘pięćdziesiątkę’, na szczęście sprint na 50m nie jest konkurencją olimpijską" - wyjaśniała nam Daria Deeva, czyli brązowa medalistka w tej konkurencji.

Nie udało się przejść do finałowej dziesiątki Przemkowi Gorczycy, który na 100m stylem klasycznym uzyskał 20 czas – 1:00,82s. Pierwszy rezultat uzyskał Fabio Scozzoli z Włoch – 57,93s.

Za to na ‘setkę’ grzbietem do ścisłej europejskiej czołówki, z 10 wynikiem dostała się Alicja Tchórz – 59,09s. W seriach półfinałowych odpadła Maja Zawiszewska – 1:00,20s. Najszybsza była Rosjanka Daryna Zevina – 57,23s.

Na sam koniec tego emocjonującego i cennego dla Polski pod względem zdobytych medali dnia, do rozegrania pozostał wyścig sztafetowy na dystansie 4x50m stylem zmiennym.
Polska sztafeta płynąca w składzie: Jasiński, Rowiński, Czerniak, Wypych zajęła siódme miejsce – 1:36,21s. Zwyciężyli Włosi (1:33,18s.), przed Rosjanami (1:33,86s.) i Niemcami (1:34,41s.).

O Autorze

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.