Podsumowanie finałów siódmego dnia

Napisał Adam Osiński niedziela, 27 maj 2012. Debreczyn 2012

Sprint na dystansie 50m stylem dowolnym zwyciężył Frederick Bousquet – 21,80s., tym samym obronił tytuł mistrzowski sprzed dwóch lat z Budapesztu. Jest to piąty tegoroczny rezultat na świecie.

Konrad Czerniak ze swoim czasem z mistrzostw Polski, razem ze Szwedem Sefanem Nystrandem, stanąłby w Debreczynie na drugim miejscu podium – 22,04s. Nystrand przed dwoma laty również zdobył srebrny medal w tej konkurencji. Na najniższym stopniu podium w Debreczynie stanął Ukrainiec Andriy Govorov – 22,18s.

W tej samej konkurencji wśród kobiet, z czwartym wynikiem na świecie zwyciężyła rekordzistka globu na tym dystansie Niemka Britta Steffen – 24,37s. Polki odpadły w półfinałach. Jednak przypomnijmy, że właśnie w Debreczynie, w eliminacjach tej konkurencji, do igrzysk olimpijskich w Londynie kwalifikację zdobyła Anna Dowgiert ze Śląska Wrocław – 25,23s.

Ze względu na Otylię Jędrzejczak z uwagą przyglądaliśmy się wyścigowi na 200m stylem motylkowym kobiet. Wedle przewidywań zwyciężyła Katinka Hosszu z Węgier – 2:07,28s., przed koleżanką z reprezentacji Zsuzsanną Jakabos – 2:07,86s. i Martiną Granstroem – 2:08,22s. Nieoczekiwanie bez medalu rywalizację zakończyła Hiszpanka Mireia Belmonte Garcia -  2:08,91s.
Wynik Otylii Jędrzejczak z finału MPS w Olsztynie to 2:09,36s., który dałby jej w Debreczynie dopiero siódmą pozycję.

Brak medalu na 200m motylkiem Mireia Belmonte Garcia bardzo szybko zrekompensowała sobie na 400m stylem dowolnym, gdzie zajęła drugie miejsce. Osiągnięcie o tyle godne podziwu, że po srebro sięgnęła zaledwie kilkanaście minut po zakończeniu finału 200m motylkiem.
Wygrała Francuzka Coralie Balmy 4:05,31s., przed wspomnianą Belmonte – 4:05,45s. Trzecia była Ophelie Cyrielle Etienne 4:07,47s.

Najlepszą żabkarką na 50m została Czeszka Petra Chocova – 31,25s. (szósty wynik na świecie w tym roku). Na mecie wyprzedziła zawodniczkę z Irlandii Sycerikę MC Mahon – 31,27s. oraz Niemkę Caroline Ruhnau – 31,35s.

W wyścigach sztafetowych 4x100m stylem zmiennym kobiet złoty medal z nowym rekordem mistrzostw Europy zdobyły Niemki płynące w składzie Mensing, Poewe, Wenk i Steffen – 3:58,94s. Na drugim miejscu, z prawie 3,5 sekundową stratą do liderek dopłynęła reprezentacja Włoch – 4:01,92s., zaś brązowe medale przyozdobiły szyje Szwedek – 4:05,58s.

U mężczyzn ze znaczną przewagą triumfowali Włosi – Di Tora, Scozzoli, Rivolta, Magnini – 3:32,80s. Srebro dla Niemców – 3:34,41s., a brąz, ku uciesze publiczności, dla Węgrów – 3:34,57s.

O Autorze

Adam Osiński

Odpowiedzialny za wszystko to, za co nikt inny nie chce odpowiadać ;) Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem aktualności, wywiadów oraz materiałów wideo. Amatorsko wykonuje zdjęcia na stronę. Do jego zadań należą kontakty z partnerami serwisu, nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie kanałów social media.