ME: Węgierska dominacja

niedziela, 15 sierpień 2010. Budapeszt 2010

Ostatni blok finałowy Mistrzostw Europy w Budapeszcie. Alshammar i Bousquet wygrywają sprint kraulowy. Węgierska dominacja na 200m motylem kobiet oraz 400m zmiennym mężczyzn. Francuzi rozdają karty w sztafecie, a Polacy powtarzają wyścig z eliminacji.

50m dowolnym kobiet
Szwedka Therese Alshammar bierze złoto z niezbyt wygórowanym wynikiem 0:24.45 Tuż za nią podzielone jedną setną sekundy dopłynęły Schreuder Hinkelien (0:24.66) oraz Halsall Francesca (0:24.67) Finał można powiedzieć bez większych emocji i historii.

50m dowolnym mężczyzn
Faworyt był tylko jeden, Fred Bousquet po raz kolejny zmiażdżył najkrótszy dystans sprinterski w czasie 0:21.49 Trochę wolniej niż wczoraj w półfinałach (0:21.36), ale i tak absolwent Auburn Tigers nie dał nawet szans rywalom. Niespodziewanie drugie miejsce zajął Szwed Nystrand (0:21.69), tuż za nim dopłynął kolejny Francuz Gilot (0:21.76)

50m klasycznym kobiet
Kolejny finał bez większych emocji. Efimova rozprawiła się z własnym rekordem mistrzostw z wczoraj i urwała kolejne 3 setne sekundy. 0:30.29 dało jej złoto i prym w europejskiej żabce.

200m motylkowym kobiet
Konkurencja, w której mamy sporo historii dzięki Otyli Jędrzejczak niestety w tym roku bez Polek w finale. Ulubienica węgierskich fanów Katinka Hosszu obroniła miejsce z półfinałów i wygrała w czasie 2:06.71 Co ciekawe Węgierka była dopiero 5-ta po 100m i 4-ta po 150m. Ostatnie 50m Katinka mijała kolejne zawodniczki jak kiedyś nasza Oti.

400m zmiennym mężczyzn
Węgierskiej dominacji ciąg dalszy! Laszlo Cseh pozbierał się po porażce na mistrzostwach krajowego podwórka i zwyciężył w czasie 4:10.95 Dublet dla Węgier przypieczętował David Verraszto czasem 4:12.96 Brąz dla absolwenta Georiga Tech University Gala Nevo z Izraela (4:15.10).

400m dowolnym kobiet
Friis miała szanse na potrójną koronę kraulowego dystansu, ale te plany zostały pokrzyżowane. Pod nieobecność uroczej Pellegrini prym w Europie udowodniła Brytyjka Adlington z czasem 4:04.55 Srebro poszło do Francuzki Etienne (4:05.40) a brąz do Dunki Friis (4:07.10)

4x100m zmiennym kobiet
Mimo, że od startu do mety Brytyjki (3:59.72) nie prowadziły to jednak wrócą do domu w złocie. Rosjanki zostały zdyskwalifikowane za przedwczesny start Efimovej (-0.12). Szwedki dopłynęły na drugiej pozycji w czasie 4:01.18 Ostatni kobiecy brąz zdobyły zawodniczki Niemiec w czasie 4:03.22

4x100m zmiennym mężczyzn
Po pasjonującym pojedynku złoto dla reprezentantów Francji. Kwartet z kraju żabich udek prowadził od początku do końca i wygrał w czasie 3:31.32 co jest nowym rekordem mistrzostw. Srebro dla Rosji (3:33.29), a brąz dla Holendrów (3:33.99) Polacy popłynęli praktycznie identycznie jak w eliminacjach i uplasowali się na 6-ej pozycji po dyskwalifikacji sztafety niemieckiej.