Fenomen Phelpsa od "kuchni"

Napisał Krzysiek Olszewski niedziela, 17 sierpień 2008. Pekin 2008, Aktualności

Michael Phelps jest najlepszym pływakiem na świecie, najlepszym olimpijczykiem w historii, oraz można powiedzieć najlepszym sportowcem jaki w tej chwili czynnie uprawia sport. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie Michael zdobył 8 złotych medali i pobił rekord Marka Spitza o jeden krążek. Każdy sobie zadaje pytanie jak jest to możliwe, jak on to robi, i w czym tak naprawdę jest fenomen Phelpsa?

Ciało pływaka

Phelps jest po prostu stworzony do pływania. Wzrost 193cm, rozpiętość ramion 200cm, waga 84kg. Dzięki tak dużej rozpiętości ramion Phelps może płynąć na dłuższym ruchu i zagarniać dłużej wodę, dodając dłonie, które wyglądaj jak łopatki do treningu, Michael ma dwa wiosła, które pozwalają mu pływać szybciej od innych. Pocisk z Baltimore ma nogi jak u osoby o wzroście 182cm, a tors jak u osoby o wzroście 205cm. Nieproporcjonalna długość nóg względem torsu pozwala mu na lepsze ułożenie ciała na wodzie, na lepszą pływalność. Kolejną cechą w ciele Amerykanina, są stopy o rozmiarze 48 - 48.5 oraz świetna gibkość stawów skokowych. Dzięki takim "płetwom" Phelps może pływać szybko pod woda i uzyskiwać przewagę na nawrotach.

Z fizjologicznego punktu widzenia Phelps jest stworzony do pływania. Jego serce pompuje 30 litrów krwi w ciągu minuty (przeciętny człowiek tylko 15l), a jego płuca potrafią pomieścić do 12 litrów powietrza. Takie właściwości dają mu przewagę nad innymi pod względem wydolności i czasu regeneracji. Główny fizjolog drużyny USA Gienadijus Sokolovas (Litwin) powiedział, ze Phelps regeneruje się w 10minut do optymalnego poziomu kwasu mlekowego we krwi, a pełna regeneracja trwa 22-24 minuty (poprzez rozpływanie w wodzie). Jon Urbanchek z uniwersytetu w Michigan określa to jako najważniejszą cechę w fizjologii sportowca, możliwości do szybkiej regeneracji ciała.

Psychika

Od kiedy skończył 12 lat i pływał na pierwszych poważnych zawodach, Phelps robił wszystko dokładnie tak, jak powinien. Rozgrzewka, odpowiednie jedzenie, koncentracja przed startem. Michael ma swoją przedstartową rutynę, którą doprowadził do perfekcji przez cały okres jego kariery. Po wyścigu rozpływanie, rozciąganie, koncentracja na następny start. Do tego dochodzi chęć walki, brak strachu przed wyścigami, brak strachu przed zawodnikami z toru obok. Nakręca się na każdy wyścig i próbuje wygrać z każdym. Jego trener Bob Bowman tak to komentuje: "Michael to urodzony sportowiec, zawsze walczy do końca, nie poddaje się. Co go odróżnia od innych, to brak strachu przed wynikiem. Dla niego stwierdzenie "niemożliwe" nie istnieje. Bowman ciągle dawał Michaelowi do zrozumienia, ze musi się poprawiać i wyznaczać nowe cele. Phelps nigdy nie czuł, ze jest najlepszy. Zawsze był pod ciągłą presją, że musi wejść na kolejny wyższy poziom.

Trener

Od początku kariery związany z tym samym trenerem. Bob Bowman odkrył Phelpsa gdy ten miał 10-11 lat w North Baltimore Aquatic Club (NBAC). Od razu zauważył świetne predyspozycje dziecka i na rozmowie z Debbie Phelps (matka) zaproponował trening długoterminowy, dzięki któremu Michael miał zdobywać medale na Igrzyskach w Atenach. Po tej rozmowie młody Michael musiał stopniowo porzucić inne sporty i zając się pływaniem już na stałe.

Bob Bowman jest z wykształcenia psychologiem. Jego treningi należą do najcięższych na świecie, lecz nie jest to związane z ilością przepłyniętych kilometrów, a z intensywnością jaka panuje podczas treningu. Zajęcia na basenie wymagają dużej koncentracji i zaangażowania ze strony zawodników. Bowman nie musi nakręcać pływaków, aby ciężko pływali, oni sami wiedzą, że jeśli nie będę się starać, to Bob ich wyrzuci z zajęć. Bowman wierzy w dynamiczny lecz ciągły trening. Swoim zawodnikom na uniwersytecie w Michigan daje tylko 3 dni przerwy po najważniejszych zawodach uniwersyteckich. Dla niego pływanie to 12 miesięczna praca każdego roku. Praca, która działa jak depozyt w banku, im więcej włożysz, tym więcej wyjmiesz na zawodach. Dla przykładu na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney Michael zajął 5-te miejsce jako 15-sto latek. Dzień po jego wyścigu Bowman zabrał go na kolejny trening i powiedział mu że pod koniec roku pobije rekord świata. W grudniu na zawodach w Indianapolis Michael ustanowił swój pierwszy rekord globu na 200m motylkiem.

Trening mistrza

Michael prawie nigdy nie opuścił treningu. Zawsze na basenie, zawsze na zajęciach. Był okres w jego karierze, gdy przez 3 lata nie opuścił ani jednego treningu z własnej woli. Systematyczny i ciągły trening pod okiem jednego z najlepszych trenerów na świecie dawał i nadal daje wspaniałe rezultaty. Na treningach Phelps daje z siebie wszystko. Im większy depozyt w banku, tym większa wypłata na najważniejszych zawodach. Wykonuje zadania tak, jak sobie trener życzy, nawet w chwilach zwątpienia czy braku sił Phelps nie poddaje się i próbuje dopiąć swego.

Ciężkie treningi pod okiem Bowmana, są trudne do zniesienia. Dlatego Phelps trenuje z najlepszymi pływakami w USA. Na torze obok ma Petera Vanderkaaya, Erika Vendta, czy Davisa Tarwatera. Dodatkowo często na treningach pływa razem z drużyną uniwersytecką, w której "młode wilki" tylko marzą o ściganiu się z nim podczas zajęć.

Fenomen

Phelps jest najlepszym pływakiem, sportowcem w historii. Jest bogiem dla młodych adeptów pływania i reprezentuje ten sport najlepiej jak tylko może. Reprezentuje typ idealnego sportowca, choć zdarzały mu się wpadki, za które żałował (jazda samochodem pod wpływem alkoholu we wrześniu 2004). Miejmy nadzieje, ze Michael jeszcze przez długie lata będzie nam dostarczał wrażeń na arenach pływackich, ponieważ gdy on odejdzie na pływacką emeryturę, będziemy musieli długo czekać na kolejna gwiazdę jego formatu.

O Autorze

Krzysiek Olszewski

Krzysiek Olszewski

Związany z portalem od 2005 roku. Wychowanek Delfina Toruń oraz absolwent SMS-u Oświęcim. Ukończył studia na Michigan State University w USA. Na plywanie.pl zajmuje się stroną techniczną portalu, chociaż czasem napisze parę kontrowersyjnych felietonów.

Nasi Partnerzy