Anna Dowgiert

 

Anna Dowgiert, ur. 15 lipca 1990 roku w Białymstoku. Od czwartej klasy szkoły podstawowej przez 6 lat trenowała pod okiem Andrzeja Mackiewicza w Juvenii Białystok.

Pierwsze medale rocznikowych mistrzostw Polski przyszły dopiero w gimnazjum. Do liceum poszła w Warszawie, gdzie przez trzy lata trenowała w tamtejszej Szkole Mistrzostwa Sportowego, najpierw z Andrzejem Rodkiewiczem, a następnie z panią Dorotą Chylak. To właśnie pod jej wodzą na Ani koncie pojawiły się pierwsze seniorskie medale na 50m stylem motylkowym.

Po ukończeniu liceum stanęła przed decyzją wyboru dalszej drogi sportowej. Rozważała wyjazd do Stanów Zjednoczonych, jednak ostatecznie wybrała Wrocław i tamtejszy Śląsk. Dopiero we wrocławskim klubie jej kariera nabrała tempa. Rozpoczęła współpracę z trenerem Adamem Rzeczkowskim, z którym trenuje do dziś.

Przełomowym rokiem dla Ani był rok 2011 i jej start w mistrzostwach Europy na krótkim basenie w Szczecinie, gdzie uzyskiwane przez nią rezultaty z pozwalały jej na starty w finałach tej imprezy. Mimo, że była to jej pierwsza międzynarodowa impreza, to właśnie w Szczecinie razem z koleżankami z drużyny niespodziewanie zdobyły brązowy medal w sztafecie 4x50m stylem zmiennym (Ania płynęła delfinem).

W 2012 roku podczas majowych mistrzostw Polski seniorów w Olsztynie Ania sześciokrotnie podchodziła do uzyskania minimum olimpijskiego na 50m stylem dowolnym, niestety bezskutecznie. Udało się dopiero podczas mistrzostw Europy na długim basenie w Debreczynie, gdzie normę wypełniła już w porannych eliminacjach, czym zapewniła sobie udział  w igrzyskach w Londynie.

Osiągnięcia

  • ME w Szczecinie: brązowy medal w sztafecie 4x50m stylem zmiennym (st. motylkowy)

Nasi Partnerzy