Alicja Tchórz

Alicja Tchórz, ur. 13 sierpnia 1992 roku w Kaliszu, dwukrotna mistrzyni Europy juniorów, finalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy Seniorów, wielokrotna mistrzyni Polski, rekordzistka kraju na 100m i 200m st. grzbietowym.

Karierę pływacką rozpoczęła w klubie UKS „Dziewiątka” Kalisz, jednak po krótkim czasie, w roku 2004 zmieniła barwy na UKS „Delfin” Kalisz, gdzie pod okiem trenera Macieja Siemianowskiego osiągnęła pierwsze sukcesy. Zapowiedzią drzemiącego w Ali talentu były Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 13-letnich. Właśnie tam po raz pierwszy zakwalifikowała się do finału A na dystansie 100m st. motylkowym i z wynikiem 1:13,88s. zajęła w nim 8 miejsce. Na tych samych zawodach Ala zadebiutowała również w stylu grzbietowym. W wyścigu na 100m z rezultatem 1:15,59 zajęła 21 pozycję. Zaledwie 3 lata później właśnie w tej konkurencji zdobyła tytuł Mistrzyni Europy Juniorów.

Pierwsze sukcesy seniorskie przyszły w 2008 roku, podczas Letnich Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Ostrowcu Świętokrzyskim, Alicja zajęła trzecią lokatę na 200m st. motylkowym (2:15,21s.). Wynik ten zapewnił jej przepustkę do udziału w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Monterrey, gdzie w konkurencji 200m st. motylkowym z wynikiem 2:14,32s. zajęła 6 miejsce. Miesiąc później, podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Belgradzie, nadszedł czas na największy dotychczasowy sukces w karierze Alicji - wynikiem 1:02,98s. zwyciężyła 100m st. grzbietowym. Prócz tego zdobyła brązowy medal na 200m st. motylkowym oraz złoto w sztafecie 4x100m st. zmiennym.
We wrześniu Ala przeniosła się do Gorzowa Wielkopolskiego i przez kolejne dwa lata trenowała pod okiem Krzysztofa Sieronia reprezentując barwy „Słowianki”.

Rok później, w 2009 roku nastąpił debiut na najważniejszej imprezie seniorskiej – mistrzostwach świata na długim basenie w Rzymie. Start w mistrzostwach na 200m st. grzbietowym zaowocował wejściem do półfinału, w którym Alicja zajęła 16 miejsce (2:11,06s.). Pod koniec roku wystartowała również w mistrzostwach Europy na krótkim basenie w Stambule. Na 100m st. grzbietowym z wynikiem 59,08s. była 10, a na dystansie dwa razy dłuższym 16 (2:07,06s.).

W 2010 roku na mistrzostwach Europy w Budapeszcie, w finale 200m st. grzbietowym z wynikiem 2:11,67s. Alicja uplasowała się na bardzo wysokiej 6 lokacie.

We wrześniu 2010 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Wtedy też wstąpiła do obecnie reprezentowanego klubu MKS Juvenia Wrocław, w którym podjęła współpracę z trenerem Grzegorzem Widanką.

Przez kolejne 2 lata Ala uzyskiwała progresywne rezultaty, startując przy tym w zawodach najwyższej rangi: mistrzostwach świata w Szanghaju (50m), mistrzostwach Europy w Szczecinie (25m) czy mistrzostwach Europy w Debreczynie (50m).

19 maja 2011 roku podczas Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Ostrowcu Świętokrzyskim na swym koronnym dystansie 200m st. grzbietowym wynikiem 2:10,63s. Alicja uzyskała kwalifikację olimpijską, która dała jej przepustkę do igrzysk olimpijskich w Londynie.

W 2012 roku na mistrzostwach Polski w Olsztynie (basen 50m) Ala znów wykazała się wyśmienitą formą. Po raz drugi w swojej karierze zyskała tytuł Mistrzyni Polski we wszystkich konkurencjach w stylu grzbietowym. Na 200m osiągnęła bardzo wartościowy rezultat - 2:10,92, zaś na dystansie o połowę krótszym wynikiem 1:01,02 ustanowiła nowy Rekord Polski Seniorów.

Osiągnięcia

• Mistrzostwa Europy Juniorów w Belgradzie: złoty medal na 100m st. grzbietowym
  • Mistrzostwa Europy Juniorów w Belgradzie: złoty medal w sztafecie 4x100m st. zmiennym
  • Mistrzostwa Europy Juniorów w Belgradzie: brązowy medal na 200m st. motylkowym

Trener

Grzegorz Widanka

Szkoleniowiec Alicji Tchórz oraz trener Juvenii Wrocław. Razem z Robertem Poniatowskim odpowiadają za szkolenie najstarszych zawodników w klubie. To właśnie pod ich okiem wychowali się m.in. Paweł Werner, Klaudia Naziębło, Mateusz Andrzejczak czy Paulina Szydło.
Wiceprezes Polskiego Związku Pływackiego oraz organizator prestiżowego mitingu w Polsce - Memoriału Marka Petrusewicza.